F1: Skvělý Vettel byl z posledního místa na stupních vítězů

Radek Vičík Radek Vičík
4. 11. 2012 15:56
I když Velkou cenu Abú Zabí vyhrál Kimi Räikkönen, hlavním hrdinou byl Sebastian Vettel.
Sebastian Vettel znovu dokázal, že má letos vynikající formu.
Sebastian Vettel znovu dokázal, že má letos vynikající formu. | Foto: Pirelli Motorsport

Abú Zabí - I když Velkou cenu Abú Zabí vyhrál pilot Renaultu Kimi Räikkönen, hlavním hrdinou byl Sebastian Vettel.

Lídr šampionátu dostal svůj Red Bull z posledního místa na startu na stupně vítězů. I když se mezi něj a Räikkönena dostal další zájemce o titul mistra světa Fernando Alonso, stáhnul pilot Ferrari Vettelův náskok jen na deset bodů.

"Věřil jsem, že se na stupně vítězů můžu dostat. Začátek byl dost náročný. Musel jsem začít útočit a to se vyplatilo. V závěru jsem si užil souboj s Jensonem (Buttonem). Bylo to jako na houpačce, nahoru a dolů," řekl lídr seriálu.

Závod jsme sledovali živě ZDE.

McLaren náhle ztichl

Od startu dramatického byl v suverénně v čele vítěz kvalifikace Lewis Hamilton. Naopak Vettel se musel po sobotní diskvalifikaci prokousávat ze samotného chvostu.

Ale už když v devátém kole vyjel na trať po kolizi Nico Rosberga a Naraina Karthikeyana, pohyboval se lídr seriálu na 12. místě. Red Bull se v té chvíli rozhodl pro změnu strategie a povolal svého jezdce do depa pro nové gumy.

Prvních dvacet kol se jelo v režii Hamiltona, který však náhle zpomalil a odstavil svůj McLaren mimo trať. Vedení tak spadlo do klína Räikkönenovi. Pilot Lotusu jel jako stroj a v čele si držel slušný náskok.

Karty míchali Australan a Mexičan

Zato za ním to vřelo. O rozruch se staral především Mark Webber. Přiagresivním předjížděcím manévru se sám dostal do smyku, aby se o pár kol později pro změnu on aktiě zúčastnil "roztočení" Felipeho Massy.

Po své jediné zastávce v boxech se Alonso vrátil na trať na třetím místě, pořadí bylo v té chvíli Räikkönen, Vettel, Alonso. Němci v Red Bullu risk na dlouhou jízdu na měkkých gumách nevyšel a za chvíli jel přezout i on.

Všechny taktické plány však soupeřům donutil změnit Sergio Pérez. V souboji o páté místo se tak nešikovně vrátil na trať, že zavinil hromadnou nehodou, kterou odnesli Webber a Grosjean. Na trať se znovu vydalo zaváděcí vozidlo, Mexičan byl potrestán desetivteřinovým trestem stop and go.

Finská radost

Po restartu se Vettel pohyboval na čtvrtém místě a usilovně se snažil předjet Jensona Buttona. Povedlo se mu to až tři kola před cílem. V té době se Alonso začal mocně přibližovat za Räikkönena.

Na závěrečný úder ale už neměl pilot Ferrari dost času, takže Räikkönen mohl oslavit první vítězství po návratu do kokpitu formule 1.

"Minule si mě novináři dobírali, že se moc neusmívám. Ale teď jsem šťastný za celý tým. Všichni jsme v této těžké sezoně věřili v úspěchu a on přišel. Věřím, že se to teď otočí a vyhrajeme víc závodů. Když ne letos, tak příští rok," řekl vítěz 19 Grand Prix formule 1.

Protože Vettel dojel třetí, Španěl z jeho náskoku "uloupnul" jen tři body.

"Za výsledek jsme moc rád. Tento víkend jsme nebyli moc konkurenceschopní. Musel jsem po celý závod svádět těžké boje se soupeři. Byla to perfektní neděle," řekl pilot Ferrari.

Šampionát bude pokračovat 18. listopadu v americkém Austinu.

Velká cena Abú Zabí, 18. závod mistrovství světa vozů formule 1: 1. Räikkönen (Fin./Lotus) 1:45:58,667 (prům. rychlost 174,489 km/h), 2. Alonso (Šp./Ferrari) -0,852, 3. Vettel (Něm./Red Bull) -4,163, 4. Button (Brit./McLaren) -7,787, 5. Maldonado (Venez./Williams) -13,007, 6. Kobajaši (Jap./Sauber) -20,076, 7. Massa (Braz./Ferrari) -22,896, 8. Senna (Braz./Williams) -23,542, 9. Di Resta (Brit./Force India) -24,160, 10. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -27,463.
Průběžné pořadí MS (po 18 z 20 závodů): 1. Vettel 255 b., 2. Alonso 245, 3. Räikkönen 198, 4. Webber (Austr./Red Bull) 167, 5. Hamilton (Brit./McLaren) 165, 6. Button 153, 7. Massa 95, 8. Rosberg (Něm./Mercedes) 93, 9. Grosjean (Fr./Lotus) 90, 10. Pérez (Mex./Sauber) 66.
Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 422, 2. Ferrari 340, 3. McLaren 318, 4. Lotus 288, 5. Mercedes 136, 6. Sauber 124, 7. Force India 95, 8. Williams 73, 9. Toro Rosso 22.