V Austinu vyhrál Hamilton, Vettel titul mistra F1 nepotvrdil

FOTO Kovboj Hamilton zastavil Vettelovy oslavy
Krásné dívky na startovním roštu Circuit of the Americas.
...
Marku Webberovi po dobré začátku zbylo jen přemýšlet o tom, co se v jeho Red Bullu porouchalo.
Start přitom vyšel Red Bullu skvěle a Sebastian Vettel vedl před Markem Webberem. Jenže německého pilota nakonec porazil Lewis Hamilton a Australan do cíle vůbec nedojel.
Radek Vičík Radek Vičík
18. 11. 2012 21:42
Předposlední podnik sezony formule 1 o titulu nerozhodl.

Austin - Lewis Hamilton s McLarenem vyhrál premiérovou Velkou cenu USA formule 1 na okruhu v Austinu. Druhý dojel Sebastian VettelRed Bullu, který tak nepojistil svůj letošní titul.

V Texasu totiž dojel třetí Fernando Alonso. Vettelův poslední soupeře v boji o celkové vítězství tak ztrácí před posledním podnikem sezony 13 bodů. V Sao Paulu bude k mání ještě dalších 25 bodů pro vítěze závěrečné Velké ceny této sezony.

Závod jsme sledovali živě ZDE

"Byl to úžasný závod. Před pěti lety jsem právě v USA debutoval, takže je krásné jet zde svůj stý závod. Z hlediska boje o titul jsem v lepší situaci než před dnešním startem," řekl v cíli Vettel.

Titul tak oslavil alespoň celý tým Red Bull, který vyhrál Pohár konstruktérů. Nezabránila mu v tom ani porucha monopostu Marka Webbera, který musel v 17. kole odstoupit kvůli poruše vozu.

Taktický tah z Maranella

Ferrari zvolilo taktický trik a Massa po kvalifikaci měnil převodovku. To znamenalo, že se Alonso posunul na startu na sedmé místo a startoval tak z levé, čistší strany roštu To se mu vyplatilo, protože z první zatáčky vyjel na čtvrtém místě.

Vettel se brzy odpoutal od pronásledovatelů a v klidu se usadil na prvním místě. Druhého Webbera ve čtvrtém kole předjel Hamilton, který měl v neděli jako jediný dost sil na to lídra šampionátu stíhat. Trvalo to jen šest kol, než se Brit dostal za záda pilota Red Bullu.

Horké chvíli na trati i v boxech

Protože drtivá část jezdeckého pole vystartovala na měkkých gumách, zastávky vboxech se v Austinu odehrály už kolem 20. kola. To už ale nejen Webber, jehož vozu pravděpodobně odešel alternátor.

V boxech se zapotil Alonso, protože mechanikům Ferrari se nedařilo odmontovat zaseknuté pravé zadní kolo. Podobný problém o chvíli později potkal také Kimi RäikkönenaLotusu.

Alonso se po návratu na trať propadl až na šesté místo, protože ho předjel i Jenson Button. Španěl ale mohl taktizovat, protože pilot McLarenu měl díky tomu, že jako jeden z mála dostartoval na tvrdých gumách, úplně jinou strategii.

Rozhodující útok

Zatímco Alonsovi dlouho trvalo, že si zahřál svoje pneumatiky do optimální teploty, jeden z nejlepších závodů sezony zažíval jeho týmový kolega z Ferrari Felipe Massa. Brazilec se z šesté řady startovního roštu propracoval až na konečné čtvrté místo.

Ve 42. kole došlo k dlouho signalizované změně lídra. Hamilton ve 12. zatáčce hladce vybrzdil Vettela a rychle se začal od pilota Red Bullu vzdalovat.

I když se nakonec náskok ustálil kol 1,5 vteřiny, do cíle dojel vítězně pilot McLarenu těsně stíhaný Němcovým monopostem. Se ztrátou dalších 38,5 vteřiny proťal cílovou čáru jako třetí Alonso.

„Jsem první vítěz v Austinu, takže jsem šťastný! Byli tu výborní fanoušci, v Austinu jsem zažil jedno z nejpříjemnějších přivítání. Byl to jeden z nejlepších, ne-li úplně nejlepší, závod sezony. Dlouho jsem čekal na vítězství, proto jsme na náš tým hrdý," uvedl Hamilton, který vyhrál naposledy v září v Monze.

Sezona končí v neděli 25. listopadu Velkou cenou Brazílie na nevyzpytatelném okruhu v Sao Paulu.

Velká cena USA, 19. závod mistrovství světa vozů formule 1 v Austinu: 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:35:55,269 (prům. rychlost: 193,219 km/h), 2. Vettel (Něm./Red Bull) -0,675, 3. Alonso (Šp./Ferrari) -39,229, 4. Massa (Braz./Ferrari) -46,013, 5. Button (Brit./McLaren) -56,432, 6. Räikkönen (Fin./Lotus) -1:04,425, 7. Grosjean (Fr./Lotus) -1:10,313, 8. Hülkenberg (Něm./Force India) -1:13,792, 9. Maldonado (Ven./Williams) -1:14,525, 10. Senna (Braz./Williams) 1:15,133.
Průběžné pořadí MS (po 19 z 20 závodů): 1. Vettel 273 b., 2. Alonso 260, 3. Räikkönen 206, 4. Hamilton 190, 5. Webber (Austr./Red Bull) 167, 6. Button 163, 7. Massa 107, 8. Grosjean 96, 9. Rosberg (Něm./Mercedes) 93, 10. Pérez (Mex./Sauber) 66.
Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 440, 2. Ferrari 367, 3. McLaren 353, 4. Lotus 302, 5. Mercedes 136, 6. Sauber 124, 7. Force India 99, 8. Williams 76, 9. Toro Rosso 22.