reklama

"Ecclestonovo dědictví" v Baku čeká druhý závod, ale zase premiéra. Z Evropy je to GP Ázerbájdžánu

Staré město versus supermoderní mrakodrapy. To je jen jeden z paradoxů Baku. Staré město versus supermoderní mrakodrapy. To je jen jeden z paradoxů Baku. autor: Reuters
Závod v Baku přišel o statut Velké ceny Evropy. Jeho budoucnost v kalendáři formule 1 je nejistá, vždyť loni přišlo jen 26 000 diváků. Jezdce v širších monopostech čeká náročný průjezd uličkami kolem hradu.

Baku - Byť se na městském okruhu v ulicích Baku proháněly monoposty formule 1 už loni, také letos čeká tento závod premiéra. Místo Grand Prix Evropy se poprvé pojede pod hlavičkou Velké ceny Ázerbájdžánu

Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Prohlédněte zde

Původní název podniku byl sice geograficky správný, ale z praktického hlediska nelogický. Vždyť z Baku je to o 1500 km blíž do hlavního města Pákistánu Karáči než do Paříže. Navíc je podnik jedním z "pohrobků" éry Bernieho Ecclestonea, který byl ochoten za patřičný obnos pořádat Velkou cenu kdekoliv.

Ždímání organizátorů má skončit

Podle Grega Maffeia, prezidenta společnosti Liberty Media vlastnící marketinková práva šampionátu, je to ukázkový příklad toho, jak byznys formule 1 mířil špatným směrem.

"Bernieho měřítko bylo: 'Kolik z nich můžu vytáhnout peněz?'. Slyšel jsem ho, jak volá obětem a prát se jich: 'Kolik z vás mohu dostat, na kolik to mohu zvednout?'. My chceme skončit s místy jako je Baku, která sice platí velké poplatky, ale z dlouhodobého hlediska nemohou naší značce nic přinést," prohlásil Maffei už letos v březnu.

Sexy formule v Monaku: Krásné ženy, celebrity i návrat příliš nebezpečné modelky Sexy formule v Monaku: Krásné ženy, celebrity i návrat příliš nebezpečné modelky Prohlédněte zde

Šéf Liberty Media Chase Carey sice později promotéra závodu v Baku  Arifa Rachimova uklidňoval a závod zůstává v kalendáři seriálu i pro příští rok, ovšem řada lidí v pedoku souhlasí s Maffeiovými názory. Už třeba proto, že se v Baku vloni prodalo jen 26 000 vstupenek.

Past u starobylé brány

Samotné piloty čeká na úzké trati na rozhraní starého města a moderního centra velká výzva. Hlavně v úseku vedoucím kolem hradu a brány Goša Gala Gapisi se očekávají problémy, protože monoposty jsou proti loňskému roku širší. Náročný bude také nájezd do boxů, kde se brzdí z plné rychlosti a trať se z 18 metrů rázem zúží jen na deset.

Je tu tedy naděje, že loni tak nudný závod dostane v letošním roce aspoň trochu zajímavý náboj. Už třeba proto, že se v Kanadě znovu "probral" Mercedes a Lewis Hamilton stáhl polovinu náskoku lídra seriálu Sebastiana Vettela ve Ferrari.

F1, VC Bahrajnu: Monisha Kaltenbornová (Sauber) Monisha Kaltenbornová Foto: Sauber AG

V týmu Sauber bude poprvé po pěti letech chybět dosavadní šéfka Monisha Kaltenbornová. Noví majitelé z investiční společnosti Longbow Finance už nepočítají s jejímu službami.

Velká cena Ázerbájdžánu formule 1 startuje v neděli ve 15:00 a závod můžete sledovat v našem online přenosu ZDE. Grand Prix vysílá stanice Sport2, hodinu před startem začíná předzávodní studio.

reklama