Sebastian Vettel je nejmladším mužem historie F1, který získal tři tituly v řadě.
Sebastian Vettel je jedničkou světa formule 1 už třetí sezonu za sebou.
Jedním z prvních gratulantů, kteří Sebastianu Vettelovi (vlevo) popřáli k titulu, byl Michael Schumacher.
Sebastianu Vettelovi k titulu pogratuloval také 82letý boss formule 1 Bernie Ecclestone.
Pětadvacetiletému Němci stačilo v posledním závodě sezony, propršené VC Brazílie, šesté místo.
Radek Vičík Radek Vičík
25. 11. 2012 18:52
Sebastian Vettel získal třetí titul mistra světa F1 po sobě.

Sao Paulo - Sebastian Vettel získal třetí titul mistra světa formule 1 po sobě a zařadil se tak mezi legendy motoristického sportu.

O šampionovi rozhodla dramatická nedělní Grand Prix Brazílie. Hned na startu do Vettela narazil Bruno Senna a německý pilot byl rázem poslední.

I přes značné poničení podvozku se dokázal závodník Red Bullu brzy vrátit do boje o titul.

Do cíle dojel šestý což mu při druhém místě jeho rivala Fernanda Alonsa s Ferrari bohatě stačilo na triumf.

"Sám si těžko srovnávám myšlenky, jsem napumpovaný adrenalinem. Ve čtvrté zatáčce po startu, kde do mě jiný vůz narazil, to nebyl ten nejlepší pocit. Měl jsem ale štěstí, i když jsem přišel hlavně na suchu o rychlost auta. Na vodě jsem dokázal, že to umíme stejně jak na suché trati," řekl nejmladší trojnásobný mistr světa historie F1.

Vettel získal titul o tři body, což jeho soupeř přijal sportovně.

"Na svůj tým jsme skutečně hrdý. Titul jsme ztratili dřív, ne tady v Brazílii.  Ale to je sport. Když děláte všechno na sto procent, můžete být na sebe hrdý," řekl v cíli Alonso.

Vítězem brazilské Velké ceny se stal Jenson Button v McLarenu.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Samba v první zatáčce

Závod v Interlagos byl důstojným vyvrcholením dramatické sezony. Pro Vettela se vyvíjel jako na houpačce. Hned na začátku byl úplně dole, když z postartovní skrumáže v úseku zvaném "Sennova esíčka"  vyjel jako úplně poslední.

"Sebastian Vettel jel křížem a trefil mě. Nemohl jsem s tím nic dělat," popsal vzájemnou kolizi Senna.

Jenže německý závodník se nevzdával a brzy nakoukl do první desítky. V čele byl v té chvíli Lewis Hamilton, kterého ovšem v osmém kole předjel další pilot McLarenu, Button.

Vodní ruleta

Od začátku hrálo velkou roli počasí. Chvíli to vypadlo na déšť, pak se mraky před branami okruhu zastavily, aby znovu sprchlo.

Takticky nejlépe si s rozmary počasí poradila dvojice Button, Nico Hülkenberg. Pilot Force India byl dlouho v čele, ale sázku toho dua na suché gumy ve 23. kole ukončil výjezd safety car.

Po restartu dál vedl Hülkenberg, ale Buttonova probrždění využil Hamilton.

Situace na virtuálním trůnu pro šampiona letošní sezony se měnila kolo od kola podle toho, kdy Vettel či Alonso zajeli do boxů nebo někoho předjeli. Chvíli vedl Němec, ale bylo několik okamžiků, kdy měl papírově navrch Španěl.

Likvidační faul Force India

Ve 47. kole se vrátil déšť, což Hülkenberg nezvládl. Po jeho smyku se do vedení dostal Hamilton. Jenže vyhrát poslední závod v kokpitu McLarenu mu souzeno nebylo.

Německý jezdec se o šest kol později pokusil Brita předjet. Jenže si k tomu vybral předjíždění o kolo zpět jedoucího Heikkiho Kovalainena a celé to skončilo kolizí. Zatímco pilot Force India pokračoval, pro Hamiltona závod skončil.

V čele jel suverénní Button, za něhož se po předjetí Massy dostal Alonso. Ale Vettel zůstal klidný, protože šesté místo mu v pohodě zajišťovali titul.

Konec pod žlutými vlajkami

Závod fakticky ukončil Paul di Resta, když v předposledním kole nárazil do zdi podél cílové rovinky. Na trať vyjel zaváděcí vůz, za nímž byla Velká cena Brazílile fakticky dokončena.

Restart na posledních 300 metrů už na pořadí ani titulu pro Vettela nic nezměnil.

Velká cena Brazílie, závěrečný závod mistrovství světa vozů formule 1 v Sao Paulu: 1. Button (Brit./McLaren) 1:45:22,656 (prům. rychlost: 174,179 km/h), 2. Alonso (Šp./Ferrari) -2,754, 3. Massa (Braz./Ferrari) -3,615, 4. Webber (Austr./Red Bull) -4,936, 5. Hülkenberg (Něm./Force India) -5,708, 6. Vettel (Něm./Red Bull) -9,453, 7. Schumacher (Něm./Mercedes) -11,900, 8. Vergne (Fr./Toro Rosso) -28,653, 9. Kobajaši (Jap./Sauber) -31,250, 10. Räikkönen (Fin./Lotus) -1 kolo.

Konečné pořadí (po 20 závodech): 1. Vettel 281 b., 2. Alonso 278, 3. Räikkönen 207, 4. Hamilton (Brit./McLaren) 190, 5. Button 188, 6. Webber 179, 7. Massa 122, 8. Grosjean (Fr./Lotus) 96, 9. Rosberg (Něm./Mercedes) 93, 10. Pérez (Mex./Sauber) 66, 11. Hülkenberg 63, 12. Kobajaši 60, 13. Schumacher 49, 14. Di Resta (Brit./Force India) 46, 15. Maldonado (Ven./Williams) 45, 16. Senna (Braz./Williams) 31, 17. Vergne 16, 18. Ricciardo (Austr/Toro Rosso) 10.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 460, 2. Ferrari 400, 3. McLaren 378, 4. Lotus 303, 5. Mercedes 142, 6. Sauber 126, 7. Force India 109, 8. Williams 76, 9. Toro Rosso 26.