Vettel ovládl i poslední závod letošní sezony formule 1

Radek Vičík Radek Vičík
24. 11. 2013 18:37
Sebastian Vettel ukončil svoji čtvrtou mistrovskou sezonu po sobě stylově a vyhrál poslední závod sezony v Sao Paulu.
Sebastian Vettel ovládl letošní sezonu formule 1.
Sebastian Vettel ovládl letošní sezonu formule 1. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Sebastian Vettel ukončil svoji čtvrtou mistrovskou sezonu po sobě stylově a vyhrál poslední závod sezony, Velkou cenu Brazílie v Sao Paulu.

Vettel tak pokračoval ve sbírání rekordu. Devátým triumfem po sobě vyrovnal výsledek Alberta Ascariho, jeho dominanci ale v letech 1952 a 1953 přerušila zimní přestávka a Ital navíc tehdy vynechal závod 500 mil v Indianapolis. Naproti tomu Vettel vyhrál všech devět Grand Prix pěkně po sobě a během jediného roku.

Německý pilot navíc srovnal rekord svého slavného krajana Michaela Schumachera, který v roce 2004 vyhrál v jedné sezoně 13 závodů.

Šťastné Webberovo loučení

Druhý v neděli skončil další pilot Red Bullu Mark Webber, který se tak s kariérou pilota formule 1 rozloučil třetím místem v konečném hodnocení MS.

"Byl to skvělý způsob, jak ukončit kariéru. Chci poděkovat všem soupeřům, celému týmu, všem doma v Austráli a vůbec všem, kteří vědí, že jim to poděkování patří," řekl po závodě dojatý Webber.

Piloty nejúspěšnějšího týmu posledních let na stupně vítězů doprovodil Fernando Alonso ve Ferrari.

Skvělý start "stříbrných šípů"

Na rozdíl od pátku a soboty na trati Velké ceny Brazílie téměř nepršelo, ale i tak byly v hlavní roli pneumatiky. Jezdci totiž neměli žádnou šanci otestovat obě "suché" směsi, takže závod se stal velkou neznámou.

Vettel přišel po startu o vedení ve prospěch Nico Rosberga a také Lewis Hamilton si pomohl, když přesprintoval Alonsa. Ale Mercedesy se radovaly jen jedno kolo, protože při druhém nájezdu do Sennových esíček Vettel předjel Rosberga a simultánně Alonso Hamiltona.

Už ve čtvrtém kole skončily naděje Romaina Grosejana, který se s osmiválcovými motory rozloučil parádním dýmem ze svého Lotusu.  Rosbergovo ztrácení pozic pokračovalo, předjel ho Alonso i Webber.

Uražené kolo...

Třináctka se ukázala šťastnou pro Australana, který se v Sao Paulu loučil s kariérou pilota formule 1, Webber po čistém manévru předjel Alonsa a Red Bull tak poněkolikáté v sezoně mířil k double. Jeho snahu ale trochu zbrzdili mechanici Red Bullu, kterým se nepovedla první Webberova zastávka v boxech, díky čemuž se na druhou příčku se vrátil pilot Ferrari.

Ve 47 kole dostal závod nový náboj. Nejdřív ve Valtteri Bottas přišel v nejvzdálenější zatáčce od cílové rovinky po kontaktu s Hamiltonem o levé zadní kolo. Sám pilot Mercedesu měl poškozenou pravou zadní gumu a navíc za zavinění nehody dostal trest průjezdu boxy.

Britovi nepomohly ani stížnosti do týmového rádia: "Já za tu kolizi přece vůbec nemůžu!"

...a zmatky v boxech

A v té chvíli se začali téměř všichni jezdci zbavovat měkké směsi, až se v boxech začaly dělat fronty. Dokonce i tak skvěle zorganizovaný tým jako Red Bull nečekal Vettela v boxech, a tak si už jistý šampion musel počkat, až mechanici přinesou jeho sadu gum.

Ani ztráta několika vteřin nezměnila na jeho další vítězství, podobně jako třetí místo Alonsa nezabránilo Mercedesu udržet si druhé místo v Poháru konstruktérů.