Vettel je legendou formule 1, čtyři tituly nemá ani Senna

Radek Vičík Radek Vičík
27. 10. 2013 12:13
Sebastian Vettel si vítězstvím v nedělním GP Indie pojistil titul šampiona formule 1 a stal nejmladším čtyřnásobným mistrem světa.
Sebastian Vettel to v cíli pořádně roztočil. | Video: youtube.com

Greater Noida - Sebastian Vettel si vítězstvím v nedělní Velké ceně Indie pojistil titul šampiona formule 1 a ve 26 letech se stal nejmladším čtyřnásobným mistrem světa.

Pilot Red Bullu navíc získal všechny tituly v řadě. Jeho tým v Indii také potvrdil čtvrtý triumf v Poháru konstruktérů po sobě.

Závod jsme sledovali živě ZDE

"Jsem ohromen. Nevím, co mám říct, ale je to zatím nejkrásnější den mého života. Když jsem začal se závoděním, byla formule 1 strašně vzdálená. Ale bylo tu tolik skvělých lidí, kteří mi pomohli dostat se na úplný vrchol. Chtěl bych poděkovat také indickému publiku za to, jak mě skvěle po závodě přijalo," řekl dojatý mistr světa.

Na indickém okruhu dojel na druhém místě Nico Rosberg v Mercedesu a třetí skončil Romain Grosjean s Lotusem, který startoval až ze 17. místa.

Vettelův poslední zbývající rival v boji o titul, Fernando Alonsoo ve Ferrari, vůbec nebodoval, skončil 11. a už německého jezdce nemůže porazit. Vettel má tři Grand Prix před koncem sezony 322 bodů a Alonso 207. K "mání" je ale už jen 75 bodů.

"Na startu jsem měl smůlu a od té chvíle to byl těžký závod. Vůz byl poničen, volant v pravých zatáčkách kladl odpor a v levých byl až moc lehký. Sebastianovi gratuluju, jezdil vyrovnaně a sezoně dominoval. Hlavně v druhé části. Red Bull si titul zaslouží," řekl Alonso, který měl hned na startu nezaviněný kontakt s Webberem.

Další smůla pro Webbera

Red Bull měl celý závod pod kontrolou a až na krátký moment, kdy vedl Felipe Massa, byli v čele jen Vettel a Mark Webber.

Vettel skvěle odstartoval a už v cíli prvního kola měl náskok 2,5 vteřiny. Nový šampion už po třech kolech vyměnil měkké gumy za tvrdou směs. Když zamířil do depa v 9. kole i Massa, ovládl závod Webber.

Australan se pak se svým týmovým kolegou střídal ve vedení podle toho, kdy kdo z nich zajel k mechanikům. Pro Webbera ale závod předčasně skončil ve 41. kole, když tým objevil v telemetrice závažný problém a přiměl ho zastavit.

Bojovník se sjetými pneumatikami

Od té chvíle si Vettel jel suverénně pro titul, ale za ním se v závěru děly zajímavé věci. Druhému Kimi Räikkönenovi začaly rychle odcházet pneumatiky, ale dravý Fin se nevzdával. Málem to odnesl Grosjean, který při  pokusu o předjetí skončil málem mimo trať. Už před tím se ale na druhé místo dostal Rosberg.

Räikkönen ale musel kapitulovat a postupně se, i s nezbytnou návštěvou mechaniků, propadl až na sedmou příčku.

V cíli jedenáctý Alonso dokončil Grand Prix mimo bodované pozice poprvé od Silverstone 2010.