Hamilton vyhrál kvalifikaci F1 po čtyřech měsících

Radek Vičík Radek Vičík
6. 9. 2014 15:08
Lewis Hamilton vyhrál letos svoji pátou kvalifikaci na závod formule 1.
Lewis Hamilton vyhrál letos svoji pátou kvalifikaci na závod formule 1. | Foto: Reuters

Monza - I když Lewis Hamilton v Mercedesu dnes vyhrál v Monze svoji pátou letošní kvalifikaci formule 1, na první místo startovního roštu se postaví po dlouhých čtyřech měsících.

V boji o pole position na Velkou cenu Itálie Brit porazil svého rivala v boji o titul a lídra šampionátu Nico Rosberga, který na druhém místě zaostal o dvě desetiny vteřiny.

"Druhé místo je do zítřka pořád dobrá výchozí pozice. Je to dlouhý závod a může se stát cokoliv," řekl německý pilot, který vede MS o 29 bodů před Hamiltonem.

Recept na úspěch? Motor Mercedes

Kralování motorů Mercedes potvrdili piloti Williamsu, kteří v pořadí Valtteri Bottas, Felipe Massa obsadili druhou řadu na startovním roštu, za nimi pak byly oba McLareny Kevina Magnussena a Jensona Buttona.

Nejlepší ze "zbytku světa" byl až na sedmé příčce Fernando Alonso ve Ferrari, který o pouhých šest tisícin předstihl obhájce titul Sebastiana Vettela s Red Bullem.

Němec dnes snížil týmové kvalifikační skóre s Danielem Ricciardem na 6:7, protože Australan po chybě ve svém posledním rychlém kole zůstal až na deváté pozici.

Kvjat doplatil na šestý motor

V první části kvalifikace měl další technické problémy Pastor Maldonado v Lotusu, jemuž tým dokonce nařídil víc neřadit, aby definitivně "neodešla" převodovka. Kromě Venezuelanova parťáka Romaina Grosjeana vypadly i oba Caterhamy a Marussie.

Druhá část vystavila stopku Kimi Räikkönenovi ve Ferrari. Moc se neradoval ani 11. Daniil Kvjat. Rus ve službách Toro Rossa se totiž stal první "obětí" pravidel o omezení počtu součástek motoru a protože si musel nasadit šestou pohonnou jednotku Renault, bude v neděli na startovním roštu o deset míst vzadu.

Velká cena Itálie startuje v neděli ve 14:00 hodin a můžete ji sledovat v našem online přenosu ZDE.

Kvalifikace na Velkou cenu Itálie, závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:24,109, 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -0,274, 3. Bottas (Fin./Williams) -0,588, 4. Massa (Braz./Williams) -0,756, 5. Magnussen (Dán./McLaren) -1,250, 6. Button (Brit./McLaren) -1,270, 7. Alonso (Šp./Ferrari) -1,321, 8. Vettel (Něm./Red Bull) -1,327, 9. Ricciardo (Austr./Red Bull) -1,600, 10. Pérez (Mex./Force India) -1,835.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz