Taktické a týmové hrátky F1 v Malajsii pro Vettela

Radek Vičík Radek Vičík
24. 3. 2013 10:51
Dramatický závod formule 1 v Sepangu ovlivnily nejen pnemuatiky ale také týmové strategie.,
Sebastian Vettel se malajským vítězstvím posunul do čela světového šampionátu.
Sebastian Vettel se malajským vítězstvím posunul do čela světového šampionátu. | Foto: Reuters

Sepang - Dramatický závod formule 1 v Sepangu ovlivnily nejen pneumatiky ale také týmové strategie. Nedělní Velkou cenu Malajsie vyhrál Sebastian Vettel před týmovým kolegou Markem Webberem.

Třetí dojel Lewis Hamilton a čtvrtý Nico Rosberg (oba Mercedes). V případě obou čelních stájí se ale hodně důležitého odehrálo v týmových rádiích.

Průběh Velké ceny Malajsii jsme sledovali živě ZDE.

Nejdřív si v polovině Velké ceny Vettel stěžoval, že je Webber pomalejší. Ale jeho závodní inženýr ho uklidnil, že je ještě hodně času do konce závodu a má být trpělivý.

Bratrovražedná bitva

Ve 43. kole se po Webebrově návratu z boxů za Australana těsně "přisál" Vettel. V tvrdém souboji o tři kola později Webber v sekvenci zatáček po cílové rovince první místo udržel, ale pak Němcově tlaku už neodolal.

"Bylo to hloupé," komentoval boss obou jezdců Christian Horner bitvu o vedení kolo na kolo

Vettel byl ovšem jiného názoru: "Bylo to těsné, ale oba jsme tam měli dost místa."

Naopak rozmrzelý Webber svého parťáka nešetřil. "Souboj byl na hraně a ne moc férový."

Rosberg nedostal zelenou k předjetí Hamiltona

Podobná kontroverze na dálku proběhla mezi oběma jezdci Mercedesu. Rosberg si celý závěr Velké ceny stěžoval na to, že ho pomalejší Hamilton blokuje.

Ale Ross Brawn z boxové zídky Mercedesu německého jezdce neustále nabádal k tomu, aby místo snahy dostat se na třetí pozici šetřil vůz, pneumatiky a palivo.

"Měl by tu spíš stát Nico než já. Dneska zajel lepší závod," přiznal Hamilton na stupních vítězů.

Brit se postaral také o zábavnou vsuvku, když místo do boxového stání Mercedesu zajel k McLarenu - podívejte se na video ZDE.

Alonsovi sázka na riziko nevyšla

Mnohem hůře dopadla nedělní Grand Prix pro Fernanda Alonsa. V souboji s Vettelem o vedení krátce po startu přišel o přední přítlačné křídlo.

Pilot Ferrari zariskoval, ke zděšení svých mechaniků nezajel hned do boxů a s nezvladatelným monopostem skončil po nájezdu do druhého kola mimo trať.

"Dneska to byla smůla. Ale sezona má 19 dílů, takže si ji vynahradím. Jsme připraven už v příštím závodě získat dobré body," napsal Alonso na svém Twitteru.

Světový šampionát pokračuje 14. dubna Velkou cenou Číny v Šanghaji.

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Sepangu:

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:38:56,681, 2. Webber (Austr./Red Bull) -4,298, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -12,181, 4. Rosberg (Něm./Mercedes) -12,640, 5. Massa (Braz./Ferrari) -25,648, 6. Grosjean (Fr./Lotus) -35,564, 7. Räikkönen (Fin./Lotus) -48,479, 8. Hülkenberg (Něm./Sauber) -53,044, 9. Pérez (Mex./McLaren) -1:12,357, 10. Vergne (Fr./Toro Rosso) -1:27,124.

Pořadí MS (po 2 z 19 závodů): 1. Vettel 40 b., 2. Räikkönen 31, 3. Webber 26, 4. Hamilton 25, 5. Massa 22, 6. Alonso (Šp./Ferrari) 18, 7. Rosberg 12, 8. Grosjean 9, 9. Sutil (Něm./Force India) 6, 10. Di Resta (Brit./Force India) 4.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 66, 2. Lotus 40, 3. Ferrari 40, 4. Mercedes 37, 5. Force India 10, 6. Sauber 4.