Přerušený závod F1 v Monaku vyhrál suverénně Rosberg

Radek Vičík Radek Vičík
26. 5. 2013 16:23
Nico Rosberg se konečně dočkal a z třetího pole poisiton po sobě vytěžil v Monaku vítězství. | Foto: Reuters

Monte Carlo - Dramatickou Velkou cenu Monaka formule 1 vyhrál Nico Rosberg v Mercedesu před dvojicí pilotů Red Bullu Sebastianem Vettelem a Markem Webberem.

V nedělním závodě na trať dvakrát vyjelo zaváděcí vozidlo a po havárii Pastora Maldonada byla Grand Prix dokonce na více než dvacet minut přerušena.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Syn ve stopách otce

Rosberg monacký závodní víkend totálně opanoval, protože vyhrál také všechny tři měřené tréninky a kvalifikaci.

"Je to úžasné. Je to můj domov, v Monaku jsem vyrůstal. Celý víkend byl perfektní. Auto jelo dobře a také pneumatiky  fungovaly dobře. To byl klíč k dnešnímu úspěchu," řekl šťastný vítěz.

Mercedesu se po sérii čtyř pole position konečně podařilo v této sezoně slavit vítězství, pro německého pilota to byl druhý triumf v kariéře. V Monaku právě před 30 lety vyhrál jeho otec Keke Rosberg.

Start vyšel nejlépe oběma Mercedesům, které stály v první řadě. Rosberg se ujal vedení před Lewisem Hamiltonem, jenž ustál útok Vettela. Čtvrtý jel loňský vítěz Webber.

Smolný Massův víkend

První dramatický okamžik přišel ve 30. kole, kdy Felipe Massa jako podle kopíráku zopakoval svoji havárii ze třetího tréninku a rozbil Ferrari o svodidla v první zatáčce.

Protože vyprošťování rudého monopostu chvíli trvalo, poprvé na trať vyjel safety car. Toho využili stratégové z Red Bullu a rychlo výměnou pneumatik se Vettel s Webber prosmýkli před Hamiltona.

Restart si Rosberg pohlídal a v poklidu kroužil na prvním místě. O zábavu se začal start Sergio Pérez, který v souboji o sedmé místo nesmlouvavě předjel svého týmového kolegu z McLarenu Jensona Buttona.

Maldonado vyrval kus svodidel

Rosberg si hlídal vedení až do 46. okruhu, kdy byl závod přerušen. Na vině byla kolize Maxe Chiltona, jenž svojí Marussií narazil do Williamsu  Maldonada tak nešťastně, že Venezuelan v plné rychlosti trefil bariéry a notně je pochroumal.

"Jsem v pohodě, žádné zranění. Byla to velká rána. Chilton mě překvapil, překřížil mi dráhu," popsal Maldonado kritický okamžik.

Oprava trvala více než dvacet minut, a pak se znovu startovalo za zaváděcím vozidlem. Rosberg nenechal chytrou jízdou Vettelovi žádnou šanci se před něj dostat.

Po druhém restartu se ukazoval nejen Pérez, ale dvěma chytrými předjetími v nejpomalejším místě trati také Adrian Sutil ve Force India.

Druhý Vettel si posílil vedení

Do třetice se na trati objevilo zaváděcí vozidlo v 63. minutě. Na vině byl Romain Grosjen (Lotus), jež v nájezdu do šikany za tunelem zezadu narazil do Daniela Ricciarda ve voze Toro Rosso.

Také třetí restart byl koncertem Rosbergem, jenž si dojel pro vítězství na prakticky domácí trati, protože v Monaku bydlí.

Díky tomu, že Kimi Räikkönen v samém závěru musel pro novou pneumatiku a nakonec dojel desátý a Fernando Alonso obsadil sedmé místo, si druhý Vettel navýšil náskok na 21 bodů.

"Celkově jsme spokojený. Víme, jak se tady špatně předjíždí, tým udělal obrovský kus práce," řekl spokojený Vettel.

Světový šampionát pokračuje 9. červa Velkou cenou Kanady v Montrealu.

Velká cena Monaka, šestý závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monte Carlu:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 2:17:52,056 (prům. rychlost 113,378 km/h), 2. Vettel (Něm./Red Bull) -3,888, 3. Webber (Austr./Red Bull) -6,314, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) -13,894, 5. Sutil (Něm./Force India) -21,477, 6. Button (Brit./McLaren) -23,103, 7. Alonso (Šp./Ferrari) -26,734, 8. Vergne (Fr./Toro Rosso) -27,223, 9. Di Resta (Brit./Force India) -27,608, 10. Räikkönen (Fin./Lotus) -36,582.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 19 závodů): 1. Vettel 107 b., 2. Räikkönen 86, 3. Alonso 78, 4. Hamilton 62, 5. Webber 57, 6. Rosberg 47, 7. Massa (Braz./Ferrari) 45, 8. Di Resta 28, 9. Grosjean (Fr./Lotus) 26, 10. Button 25.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 164, 2. Ferrari 123, 3. Lotus 112, 4. Mercedes 109, 5. Force India 44, 6. McLaren 37, 7. Toro Rosso 12, 8. Sauber 5.