reklama

F1 se řítí do Kanady: Vettel bez podlahy, Hamilton s nadějí

Formule 1 se chystá do Kanady. Formule 1 se chystá do Kanady. autor: Red Bull Racing - Mark Thompson/Getty Images
Extrémně vyrovnaná sezona může mít sedmého odlišného vítěze v sedmém závodě sezony.

Praha, Montreal - Piloti formule 1 si po úzkých uličkách Monaka neodpočinou od městských kulis. I když se v Montrealu jezdí na ostrově Notre-Dame, celý závod rámuje panorama mrakodrapů.

Pod jejich majestátným pohledem se bude snažit dvaadvacítka pilotů také zamířit vzhůru do nebes. Ale ne každý z nich má tak dobré výchozí pozice jako piloti nejlepších stájí. Do této kategorie patří hlavně barvy HRT, Marussie a Caterhamu.

Ostatní stáje mají, aspoň teoreticky, šanci uspět. Že vítězství není jen doménou „velké pětky“ dokázal v Barceloně Pastor Maldonado ve Williamsu.

Před koly žádné díry

Jeden z favoritů má ale před Montrealem velké problémy. Co se šuškalo už od Grand Prix Bahrajnu, se teď stalo pravdou a Red Bull přišel o jednu ze svých technických výhod. Tým musí na základě rozhodnutí Mezinárodní automobilové federace (FIA) upravit podlahu monopostu RB8.

Inženýři z Milton Keynes do ní udělali otvory před zadními koly, které zlepšovaly obtékání vzduchu kolem vozu. Tím zvýšili jeho rychlost a zároveň zlepšili jízdní vlastnosti.

Sebastian Vettel se však tváří, že se ho to netýká.

„Je to tak, jak to je. Nebude to pro nás žádná nevýhoda. Náš vývoj jde strašně rychle kupředu, takže do Kanady už přivezeme novou aerodynamiku,“ řekl Vettel německému Bildu.

Lewis má Gillese rád

I když o legendě Gillesi Villeneuvovi si mohl Lewis Hamilton jen číst, musí mu být tento Kanaďan blízký. Určitě je to jeho jezdeckým stylem, oba závodníci neznají slovo „pomalu“ a pořád jedou na hranici svých možností.

Profil Gillese Villeneuva najdete ZDE

Navíc okruh posvěcený jménu Gillese Villeneuva pilotovi McLarenu vyhovuje. Ze čtyř startů v Montrealu vytěžil tři pole position a následně dvě vítězství. Kombinace vysoké rychlosti, zón tvrdého brzdění a jízdy milimetry od zdi na cílové rovince z něj dokáže dostat to nejlepší.

Cítí to i sám Hamilton, který si uvědomuje ztrátu McLarenu na nejlepší jezdce v průběžném hodnocení šampionátu.

„Musíme s tím něco udělat, protože se závod od závodu viditelně propadáme. Když nemáme štěstí, tak nám ostatní rychle ujíždějí,“ přiznal.

Dočká se Schumi osmého vítězství?

Další, kdo si od Kanady slibuje zlom v sezoně, je Michael Schumacher. Sedminásobný šampion získal zatím jen dva body, čtyři Velké ceny nedokončil.

Přitom montrealský okruh zná jak svoje boty a nikdo jiný tady nedokázal sedmkrát vyhrát.

Nedělní Velkou cenu Kanady můžete od 20:00 hodin našeho času sledovat živě ZDE.

reklama