reklama

F1 míří na letiště RAF. Silverstone chce Hamiltonův triumf

Lewis Hamilton touží být nejúspěšnějším britským pilotem formule 1 všech dob. Lewis Hamilton touží být nejúspěšnějším britským pilotem formule 1 všech dob. autor: Reuters
Lewis Hamilton bude ve Velké ceně Velké Británie před svými fanoušky ještě jednou oslavovat loňský titul a zároveň pokračovat v útoku na jeho obhajobu.

Silverstone - Domácí Velká cena je pro každého pilota formule 1 jedním z vrcholů sezony. U Lewise Hamiltona to bude v neděli v Silverstone platit dvojnásob. Britský pilot ve službách Mercedesu před svými krajany ještě jednou oslaví loňský titul mistra světa a zároveň bude pokračovat v útoku na jeho obhajobu.

K úspěchu ho budou pohánět prakticky už vyprodané tribuny jednoho z nejslavnějších závodních okruhů historie formule 1. Silverstone je totiž vedle Monaka, Spa a Monzy jednou ze čtyř tratí aktuálního kalendáře světového šampionátu, které hostily F1 už v premiérové sezoně 1950.

Z letiště klenot historie formule 1

Z hlediska logistiky není areál v hrabství Northamptonshire umístěn zrovna ideálně. Jenže vzhledem k jeho původnímu účelu, od roku 1943 tu bylo školní letiště pilotů bombardérů Royal Air Force, to byla logická volba. Právě trojice startovacích a přistávacích drah vytvořila trojúhelník, v jehož vrcholech byl po válce okruh veden.

Letecký snímek letiště v Silverstone v roce 1945:

Od té doby se ale hodně změnilo. Trať prošla roku 2010 celkovou rekonstrukcí a kromě úpravy kritizovaných blátivých parkovišť pro diváky byly postaveny moderní boxy v nové části okruhu zvané Arena.

Trať se tak "natáhla" o 750 metrů a zároveň zrychlila v průměru o 10 až 15 km/h. S novým okruhem navíc Silverstone "odlákalo" z Donington Parku hvězdy MotoGP a stalo se ve své době třetím okruhem, který hostil nejvýznamnější šampionáty dvou a čtyř kol.

Zatímco v elitní motocyklové třídě Brit na Silverstone ještě nikdy nevyhrál, Velkou cenu formule 1 domácí jezdci opanovali už celkem 16krát, naposledy Hamilton loni.

Dostat se tak k Lewisovi

Letos by 150 000 fanoušků rádo vidělo jeho obhajobu a mnozí z nich sní o tom, že se ke své legendě dostanou tak blízko, aby jí pohlédli z očí do očí.

O to se chce pokusit také Hamiltonova oddaná fanynka Antonella, která jinak pracuje ve firmě produkující hry po počítače, herní konzole a mobily. "Dokončila jsem svoje dílo z korálků a mohu s ním vyrazit! Teď už se jen dostat k šampionovi...," touží vášnivá milovnice formule 1. A stejně jako desítky tisíc krajanů chce v neděli jediné - aby se na nejvyšší stupínek postavil právě Hamilton.

O tom, zda se to britskému jezdci skutečně povedlo, se můžete přesvědčit v neděli od 14:00 hodin našeho času v online reportáži z Velké ceny Velké Británie formule 1 ZDE. Závod vysílá živě stanice Sport2 HD.

reklama