Vládce noci Vettel vyhrál v Singapuru potřetí za sebou

22. 9. 2013 16:15
Sebastian Vettel vyhrál suverénně noční Velkou cenu Singapuru formule 1.
Sebastian Vettel (vlevo) se už Fernandovi Alonsovi vzdálil o 60 bodů.
Sebastian Vettel (vlevo) se už Fernandovi Alonsovi vzdálil o 60 bodů. | Foto: Reuters

Singapur - Sebastian Vettel dokázal potřetí za sebou vyhrál noční Velkou cenu Singapuru formule 1.

Nedělní triumf pilota Red Bullu nezhatil ani výjezd safety car po havárii Daniela Ricciarda ve 25. kole.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Vettel vyhrál o 32,6 vteřin před svým pronásledovatelem v boji o titul Ferandnem Alonsem z Ferrari. Třetí dojel Kimi Räikkönen v Lotusu.

V čele šampionátu má Vettel už šedesátibodový náskok před Alonsem, dalších 36 bodů ztrácí Lewis Hamilton z Mercedesu, který v neděli dojel na pátém místě.

Vettel kraloval hned od startu

Do závodu sice nejlépe odstartoval z druhého místa Nico Rosberg, který se dokonce v první zatáčce dostal do vedení, ale Vettel na výjezdu pilota Mercedesu znovu předjel.

"Start byl trochu divoký. Nico odstartoval lépe než já, ale naštěstí byl trochu dlouhý v první zatáčce a já jsem se dokázal vrátit do vedení," popsal Vettel první metry Grand Prix.

Od té chvíle to byla show jednoho muže. Německý jezdec si brzy získal více než desetivteřinový náskok a v pohodě kráčel za dalším úspěchem.

Ve 25. kole ale o veškerý svůj náskok přišel, protože kvůli Ricciardově "líbačce" se svodidly muselo vyjet na trať zaváděcí vozidlo. Toho velká většina jezdců využila k výměně pneumatik.

Válka pneumatik a motorů

A právě gumy hrály nejdůležitější roli v závěru závodu. Pokud někomu připadala GP Singapuru nudná, závěr jim to bohatě vynahradil. Trio Mark Webber (Red Bull), Rosberg a Hamilton se po poslední zastávce v boxech z konce první desítky vydalo na spanilou stíhající jízdu.

Postupně se jejich oběťmi stali Esteban Guttiérez, Nico Hülkenberg i oba piloti McLarenu - tedy Sergio Pérez a Jenson Button.

Právě na úkor Buttona se Räikkönen, který startoval až ze 13. místa, dostal na třetí příčku.

"Bolest zad, která mě trápila v kvalifikaci naštěstí nebyla dnes tak velká. Teď se ale necítím moc dobře. Na to dát se dohromady mám celé dva týdny," pospal svoje problémy finský jezdec.

Když už se zdálo, že si Webber dojede pro čtvrté místo, zasáhla technika. V posledním kole mu začal hořet motor a Australan musel monopost odstavit. Díky tomu čtvrté místo spadlo do klína Rosbergovi a páté Hamiltonovi.