Vettel po 31 závodech odčaroval Mercedes v kvalifikaci, vyhrál v Singapuru

19. 9. 2015 16:06
Výsledky kvalifikace na Velkou cenu Singapuru formule 1.
Sebastian Vettel.
Sebastian Vettel. | Foto: Reuters

Singapur - Sebastian Vettel ve Ferrari dokázal po 31 závodech ukončit kralování motorů Mercedes v kvalifikacích formule 1, když dnes vybojoval pole position na Velkou cenu Singapuru.

"Je to neuvěřitelné Vím, že je teprve sobota a nejdůležitější práce nás čeká zítra, ale teď si to musím užívat. Překvapil mě rozdíl, s jakým jsme dnes vyhráli," uvedl spokojený čtyřnásobný mistr světa, jenž v kokpitu Ferrari vyhrál první kvalifikaci.

Vettel navázal na vlastní triumf z roku 2013

Německý jezdec porazil o více než půl vteřiny Daniela Ricciarda v Red Bullu, třetí byl další pilot Ferrari Kimi Räikkönen.

Vettel byl shodou okolností posledním jezdcem, jenž dokázal vyhrát kvalifikaci s jiným motorem, než Mercedes. Ještě jako pilot Red Bullu-Renault vyhrál kvalifikaci na GP Brazílie 2013.

Od příchodu nových šestnáctistovkových turbomotorů se na pole position 30krát postavili Lewis Hamilton či Nico Rosberg v Mercedesu, jejichž panování přerušil pouze loni v Rakouskou Felipe Massa. Ten pilotoval Williams také poháněný Mercedesem.

Mercedes náhle ztratil přilnavost

Dnes ovšem pod umělým singapurským osvětlením byl vítěz sedmi předchozích Hamilton až pátý se ztrátou vteřiny na Vettela, když ho porazil v životním výsledku také Daniil Kvjat v Red Bullu. Hned za Britem skončil jeho týmový kolega Rosberg.

"Rozdíl byl v pneumatikách. Nevím, kde je problém, ale nedařilo se mi dostatečně rozehřát na pracovní teplotu. V rychlém kole jsem necítil dostatečnou přilnavost. A to jak tvrdší, tak i měkké směsi. Zítra bude těžké předjíždět, ale uděláme všechno, co je v našich silách," uvedl Hamilton,který ani na pátém místě nepřišel o úsměv..

Pro Ferrari je dnešní triumf důležitý, protože na něj čekalo dlouhých 61 závodů a na suché vozovce si rudý vůz z Maranella vyhrál boj na jedno měřené kolo naposledy před pěti lety právě v Singapuru, kde uspěl Fernando Alonso.

Online reportáž z Velké ceny Singapuru formule 1 můžete sledovat zítra od 14:00 hodin našeho času ZDE. Závod vysílají stanice Sport1 a Sport2.