reklama

Mercedes zbrojí na Soči. Skončí Hamiltonova, nebo Rosbergova série?

Tým Mercedes také v úvodu letošní sezony válcuje soupeře. Navrch má ale nyní Nico Rosberg. Tým Mercedes také v úvodu letošní sezony válcuje soupeře. Navrch má ale nyní Nico Rosberg. autor: Reuters
Mercedes má v Soči zálusk i na čtvrté vítězství v sezoně. Nico Rosberg chce překonat svoji ruskou smůlu, Lewis Hamilton by rád navázal na předchozí dvě vítěství.

Soči - Třetí Velká cena Ruska formule 1 může přinést konec vítězné jízdy Nica Rosberga, ale vůbec nemusí zastavit šňůru triumfů Mercedesu.

Oba předchozí závody na okruhu v Soči totiž vyhrál obhájce titulu a druhý pilot "Stříbrných šípů" Lewis Hamilton a právě na ruském okruhu udělal Brit v souboji se svým týmovým kolegou po dvakrát krok k titulu.

Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Prohlédněte zde

Dvojí Rosbergova smůla

Předloni předvedl Rosberg jednu z fatálních chyb, které ho na konci sezony stály naději na rovnocenný souboj o titul. Ve snaze vybrzdit vedoucího Hamiltona šlápl v druhé zatáčce tak prudce na brzdy, že se mu zakouřilo od kol. Německý pilot měl rázem zničené gumy a musel do boxů pro nové. V cíli byl nakonec klasifikován druhý se ztrátou více než 13 vteřin.

Loni sice rodák z Wiesbadenu vyhrál kvalifikaci a držel se v čele, jenže ho zradila technika. Poškozený plynový pedál ho nejdřív stál první příčku, na kterou se dostal Hamilton, aby se na konci sedmého kola musel svůj Mercedes odstavit v boxech.

Letos by Rosberg rád viděl poněkud pozitivnější průběh závodu. "Máme nejrychlejší vůz na roštu, takže chceme vyhrát každý závod. Ale nikdy bych nečekal, že se první tři závody tak skvěle vydaří. Lewis je pro mě jako úřadující šampion měřítkem, Ferrari ještě úplně neukázalo, co je v jeho silách, a Red Bull se také zjevně zlepšuje," jmenoval Němec své hlavní soupeře.

"Loni to v Soči až na technické problémy v závodě všechno klapalo a rok předtím jsem si užil probíjení dopředu z chvostu závodního pole. Na této trati dokážu uspět," dodal Rosberg, jenž vyhrál všechny tři letošní Grand Prix a jeho vítězná série čítá od loňské GP Mexika už šest dílů.

Výkon neprospívá pneumatikám

Soči se letos z říjnového termínu přesunulo už na přelom dubna a května, což bude mít vliv i na chování pneumatik.

"Jsme zpátky v Rusku, od posledního závodu zde uplynulo pouhých šest měsíců, ale podmínky panující na jaře budou pravděpodobně jiné, než tomu bylo na podzim. Za celou sezonu nedochází nikde jinde k tak malému opotřebení pneumatik, jako je tomu právě zde. Můžeme tedy očekávat dlouhé jízdy na superměkké směsi, jak ukázal Lewis Hamilton minulý rok. Nicméně, od začátku letošního ročníku pozorujeme, že vyšší výkony vozů se citelně podepisují na pneumatikách," vysvětlil Paul Hembery, šéf motorsportu pneumatikářské firmy Pirelli.

Vedle Daniila KvjataRed Bullu se ruští fanoušci dočkají v pátek na trati i dalšího pilota. Dvacetiletý Sergej Sirotkin, jenž už dříve testoval pro Sauber, se stal dalším oficiálním rezervním pilotem stáje Renault a v Soči se představí v prvním pátečním tréninku. V něm v kokpitu monopostu nahradí Dána Kevina Magnussena.

Velká cena Ruska startuje v neděli ve 14:00 hodin a vysílá ji stanice Sport2, závod můžete sledovat v našem online přenosu ZDE.

reklama