Španělé šílí radostí, v Barceloně triumfoval Alonso

Radek Vičík Radek Vičík
12. 5. 2013 15:45
Domácí jezdec Fernando Alonso vyhrál Velkou cenu Španělska formule 1 v Barceloně.
Fernando Alonso se letos dočkal první vítězné Grand Prix.
Fernando Alonso se letos dočkal první vítězné Grand Prix. | Foto: Reuters

Barcelona - Triumfem týmu Ferrari skončila nedělní Velká cena Španělska formule 1. Vyhrál miláček domácího publika Fernando Alonso před Kimi Räikkönen v Lotusu. Stupně vítězů doplnil Felipe Massa ve Ferrari.

Závod jsme sledovali živě ZDE

"Stříbrné šípy" znovu minuly terč

Vedení v šampionátu si udržel Sebastian Vettel z Red Bullu, který byl v Barceloně čtvrtý. Druhý Räikkönen na něj ale ztrácí už jen čtyři body, na třetí pozici se vyšvihl Alonso.

Na čele startovního roštu přitom stáli oba piloti Mercedesu. Jenže německý tým znovu potvrdil, že v závodě nedokáže zopakovat výkony v měřeném rychlém kole.

Držitel pole position Nico Rosberg si sice udržel v čele, ale před Lewise Hamiltona se hned v prvním kole dostali Vettel i Alonso.

Oba "stříbrné šípy" se postupně začaly propadat dozadu. Rosberg byl rád, když si udržel šesté místo, britský pilot dokonce skončil mimo bodovanou desítku až na 12. pozici.

Räikkönen si znovu pošetřil gumy

Celý závod se díky vysoké teplotě vzduchu i asfaltu a náročnosti okruhu v Barceloně proměnil ve velké taktické šachy.  Výborně se v nich znovu vedl tým Lotus. Räikkönnenovi stačily během závodu jen tři zastávky v boxech, což byl jeho klíčový triumf v boji o vedoucí příčky.

Když se Alonso ve 39. kole vrátil do vedení, už ho z vedoucí příčky nedostala ani poslední návštěvou boxů. V cíli měl před Räikkönenem náskok 9,3 vteřiny. Také třetí Massa dojel do cíle nikým neohrožován, protože Vettel a Mark Webber byli už daleko za ním.

Světový šampionát formule 1 pokračuje další závodem 26. kvěnta, kdy je na programu Velká cena Monaka v Monte Carlu.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Barceloně:

1. Alonso (Šp./Ferrari) 1:39:16,596, 2. Räikkönen (Fin./Lotus) -9,338, 3. Massa (Braz./Ferrari) -26,049, 4. Vettel (Něm./Red Bull) -38,273, 5. Webber (Austr./Red Bull) -47,963, 6. Rosberg (Něm./Mercedes) -1:08,020, 7. Di Resta (Brit./Force India) -1:08,988, 8. Button (Brit./McLaren) -1:19,506, 9. Pérez (Mex./McLaren) -1:21,738, 10. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -1 kolo.

Průběžné pořadí (po 5 z 19 závodů): 1. Vettel 89 b., 2. Räikkönen 85, 3. Alonso 72, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) 50, 5. Massa 45, 6. Webber 42, 7. Grosjean (Fr./Lotus) 26, 8. Di Resta 26, 9. Rosberg 22, 10. Button 17.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 131, 2. Ferrari 117, 3. Lotus 111, 4. Mercedes 72, 5. Force India 32, 6. McLaren 29, 7. Toro Rosso 8, 8. Sauber 5.