reklama

VIDEO Mladík Verstappen byl v Monaku hrdina i padouch

Podívejte se, jak Max Verstappen v Monaku sestřelil Romaina Grosjeana. YouTube
Podívejte se, jak Max Verstappen v Monaku sestřelil Romaina Grosjeana.

Monako - Nejmladší pilot historie formule 1 Max Verstappen v neděli v uličkách Monte Carla nejdříve uchvátil odvážnými předjížděcími manévry, aby nakonec sklidil vlnu kritiky za nezvládnutou situaci, při níž smetl Romaina Grosjeana a způsobil výjezd zaváděcího vozidla.

17letý Nizozemec nepřestává udivovat raketovou kariérou. Ve své teprve druhé formulové sezoně už "kočíruje" monopost formule 1 a mezi závodnickou elitou je o něm slyšet.

Žralok v nejlepším věku

Verstappen na sebe upozornil už v trénincích a své Toro Rosso hned v tom první dovezl na druhé místo. V žádné další fázi měřené na jedno kolo včetně kvalifikace nevypadl z Top 10, o místa v bodované desítce bojoval i v závodě.

Na trati se pohyboval jako žralok v moři tuňáků, když předvedl několik velmi razantních a chytrých předjížděcích manévrů. Obětí toho nejvydařenějšího se týmový kolega Carlos Sainz.

Verstappen využil toho, že jel v závěsu za Sebastianem Vettelem, který ho právě předjel o celý okruh a s využitím jeho větrného pytle se přehnal kolem mladého Španěla.

To se jelo 54. kolo a Nizozemec byl v té chvíli za hrdinu.

"Lidé říkají, že co se jeho závodnického chování týče, musíme jeho reálný věk počítat jako u psa. Nezapomeňte ale, že za volantem seděl poprvé ve čtyřech letech, takže má už 32 'psích' let," připomněl bývalý pilot formule 1 David Coulthard.

Jenže stačilo pouhých devět okruhů a z hrdiny byl rázem vyvrhel. Dravý Verstappen se chtěl mermomocí prodrat na desáté místo, které v té chvíli patřilo Romainu Grosjeanovi.

"Já nic, to on"

V první zatáčce Sainte Devote absolutně probrzdil, smetl Francouzův Lotus a sám velmi tvrdě narazil do bariér. Naštěstí se nepříjemná kolize obešla bez zranění.

"To od něj byla hloupost!" reagoval na havárii frustrovaný Grosjean, který pak své výroky o nováčkovi trochu zmírnil. "Doufám, že si z té nehody něco vezme do další kariéry," prohodil v boxech smířlivě.

Zdá se, že Verstappen si z havárie takové ponaučení brát nehodlá, naopak zvolil oblíbenou taktiku "nejlepší obranou je útok". Za viníka karambolu označil svého francouzského soupeře.

"Nebyla to moje chyba. V předchozím kole jsem brzdil na tom samém místě. Ale v okruhu, kdy jsme bourali, zabrzdil o nějakých 10 až 15 metrů dříve. Dostali jsme se blízko sebe a při zpomalení z 280 na 80 km/h není žádné místo na manévrování," vysvětlil jezdec stáje Toro Rosso.

Jeho argumentům ovšem ředitelství závodu nenaslouchalo a za zavinění nehody přijde v příští Grand Prix Kanady o pět míst na startovním roštu.

Kritik Massa má sám máslo na hlavě

Nepromyšlený manévr sklidil hodně negativních ohlasů, mezi nejsilnější kritiky mladého Nizozemce patřil Feliep Massa. Pilot Williamsu označil takové chování za hrozbu pro ostatní jezdce.

"To, co udělal, je nebezpečné. Je to otázka zkušeností a měl by se učit chování v podobných situací. Je štěstí, že se nezranil. A upřímně, nebyl v pozici, ze které se dalo předjíždět. Ani se nedržel dost blízko vnitřního okraje zatáčky," uvedl 34letý Massa.

Jenže formuloví fanoušci to rázem zkušenému Brazilci vrátili, když připomněli jeho mládí a havárii s Enriquem Bernoldim také v první zatáčce monacké trati. Tehdy 21letý mladík vytlačil svého krajana z trati jako buldozer.

reklama