reklama

Mercedes znovu sáhl pro jezdce do Williamsu. Hamiltona v Sáchiru nahradí Russell

George Russell. George Russell. autor: Reuters
Místo Lewise Hamiltona, který má pozitivní test na covid-19, pojede v nedělní VC Sáchiru za Mercedes George Russell. Stříbrné šípy tak znovu sáhly do týmu Williams. Před sezonou 2017 právě z této stáje přišel Valtteri Bottas, mladý Brit za Williams odjel letošních prvních patnáct Velkých cen.

Russellovo místo v předposledním závodě sezony zaujme další Brit Jack Aitken. Testovacího jezdce Williamsu čeká v 25 letech v F1 debut.

Hamilton po nedělním vítězství v Bahrajnu přijde o druhý závod na trati v Sáchiru po pondělním pozitivním testu na koronavirus. Kvůli němu se ocitl v desetidenní karanténě a je otázkou, jestli stihne finále šampionátu příští týden v Abú Zabí. Suverén sezony nicméně už v listopadové turecké Grand Prix získal rekordní sedmý titul světového šampiona.

Dvaadvacetiletý Russell prošel v Mercedesu juniorským programem a hovoří se o něm jako o možném nástupci Hamiltona. "Obrovské díky Mercedesu za důvěru. Lewise nemůže nikdo nahradit, ale v jeho nepřítomnosti udělám pro tým všechno," uvedl Russell v prohlášení.

Možnost startu v mistrovské stáji poskytne šampionovi formule 2 z roku 2018 šanci na premiérový bodový zisk. Ve Williamsu, s nímž Mercedes spolupracuje jako dodavatel motorů, k němu měl během dvouletého působení nejblíže vloni v Hockenheimu a letos v Mugellu, kde skončil hned za bodovanou desítkou jedenáctý.

Russell dostal přednost před oficiálním náhradním jezdcem Mercedesu Stoffelem Vandoornem z Belgie. "Pro nás to představuje milník, protože vůbec poprvé půjde na start za tovární tým člen našeho juniorského programu," konstatoval šéf motorsportu Mercedesu Toto Wolff.

Aitkena čeká premiéra v Grand Prix. Dosud během závodního víkendu absolvoval z pozice oficiálního testovacího jezdce pouze první trénink před červencovou Velkou cenou Štýrska, kde nahradil právě Russella. V Sáchiru bude týmovým kolegou Kanaďana Nicholase Latifiho. Williams dosud jako jediný z deseti týmů v sezoně F1 nebodoval.

Vedle Mercedesu a Williamsu sáhne o víkendu po jiném pilotovi také stáj Haas. Tam nahradí Romaina Grosjeana. který se zotavuje z děsivé havárie ve VC Bahrajnu, brazilský nováček Pietro Fittipaldi. 

Závod F1 v Bahrajnu přerušila hrozivá Grosjeanova nehoda Associated Press |  01:00
reklama