reklama

Fanoušek Bayernu Rosberg slaví, Mercedes ale má trable

V sobotu potěšili fotbalisté Bayernu Nico Rosberga, aby pro změnu v neděli Rosberg potěšil německé fanoušky formule 1. V sobotu potěšili fotbalisté Bayernu Nico Rosberga, aby pro změnu v neděli Rosberg potěšil německé fanoušky formule 1. autor: Nico Rosberg via Facebook
Vítězství ve Velké ceně Monaka může Mercedesu zhořknout, Red Bull a Ferrari protestují proti jeho údajně nedovoleným testům.

Monte Carlo - Nico Rosberg dokázal v neděli po třiceti letech zopakovat vítězství svého otce ve Velké ceně Monaka formule 1, ale tento triumf může Mercedesu zhořknout.

Red Bull a Ferrari protestují proti testům pneumatik, které proběhly v Barceloně, a Mezinárodní automobilová federace (FIA) nevylučuje, že by mohla německý tým potrestat.

Tajné testy na veřejnosti

Podle toho, jak zástupci obou týmů celou situaci líčí, to vypadá, že Mercedes v noci tajně vytáhl své monoposty z garáže a podloudně testoval za svitu svatojánských mušek.

Ale pravda je trochu jiná. Byly to třídenní oficiální testy Pirelli, při nichž ovšem Mercedes použil letošní vozy. A to je celý kámen úrazu, protože během sezony jsou testy na trati přísně zakázány. 

Red Bull se bál trestu

"Každý měl takovou šanci. A pokud já vím, tak Pirelli se před námi ptalo Red Bullu," brání se Niki Lauda, jeden ze šéfů stáje Mercedes.

Jenže Red Bull podle svého bosse Christiana Hornera odmítl právě kvůli konfliktu s platnými pravidly. "To by chtěl každý, exkluzivní testy s letošním vozem," dodal ironicky.

Ať už Mercedes pravidla porušil, nebo ne, v Monaku konečně ukončil sérii tří startu z pole position bez vítězství ve Velké ceně. Ovšem spojovat právě monacký triumf s pneumatikami by nebylo spravedlivé, protože úzké uličky v Monte Carlu jsou specifické a vítěz kvalifikace zde tradičně vyhrává i závod.

"Jestli Mercedes na testech vydělal? To není možné říct. Ale nemyslím si, že právě kvůli nim v neděli vyhrál, to by nebylo fér říkat," řekl čtyřnásobný mistr světa Alain Prost.

Na oslavy padl stín

Diskuse kolem testů trochu pokazily zasloužené oslavy Rosbergova triumfu. Vždyť hned první otázka na vítězné tiskové konferenci se týkala právě Barcelony.

"Nebudu to komentovat, musíte se zeptat Pirelli," odpověděl velký fanoušek mnichovského Bayernu. Ten v Monaku zažil báječný víkend: nejen, že ve své formuli vyhrál všechno, co se dalo (všechny tři tréninky, kvalifikaci i Velkou cenu), ale v sobotu večer mohl v televizi vidět triumf svého milovaného klubu ve finále Ligy mistrů.

reklama