Ferrari opět ovládlo kvalifikaci, v Japonsku vyhrál Vettel

13. 10. 2019 6:59
Odloženou kvalifikaci na Velkou cenu Japonska formule 1 ovládly vozy stáje Ferrari. První místo obsadil Sebastian Vettel před Charlesem Leclercem.
Sebastian Vettel slaví vítězství v kvalifikaci na VC Japonska 2019
Sebastian Vettel slaví vítězství v kvalifikaci na VC Japonska 2019 | Foto: Reuters

Za nimi skončili jezdci Mercedesu, který si může v Suzuce s předstihem zajistit šestý triumf v Poháru konstruktérů. Valtteri Bottas byl třetí, obhájce titulu a lídr průběžného pořadí Lewis Hamilton byl čtvrtý.

Kvalifikace se měla původně uskutečnit v sobotu, ale kvůli blížícímu se tajfunu byla přeložena a odjela se před startem dnešního závodu, který začne v 7:10 SELČ. S nečekaným dnem volna se dokázal nejlépe vyrovnat Vettel a dojel si pro 57. pole position v kariéře, ale teprve druhou v sezoně.

Čtyřnásobný mistr světa výkonem 1:27,064 a o 0,189 sekundy porazil Leclerca, který odstartoval z pole position v předchozích čtyřech závodech. Ferrari je tak v ideální pozici ukončit v Japonsku nadvládu Mercedesu, který na okruhu v Suzuce vyhrál posledních pět Velkých cen.

Třetí Bottas, jenž pět závodů před koncem ztrácí na druhém místě průběžného pořadí na Hamiltona 73 bodů, za Vettelem zaostal o 0,229 sekundy. Vítěz čtyř z posledních pěti závodů v Suzuce Hamilton byl na čtvrté příčce o dalších devět tisícin pomalejší. Na páté a šesté příčce skončili Max Verstappen a Alexander Albon z Red Bullu, kteří zajeli na tisícinu stejné časy.

Kvalifikace na Velkou cenu Japonska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Suzuce:

1. Vettel (Něm./Ferrari) 1:27,064, 2. Leclerc (Mon./Ferrari) -0,189, 3. Bottas (Fin./Mercedes) -0,229, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,238, 5. Verstappen (Niz./Red Bull), 6. Albon (Thaj./Red Bull) oba -0,787, 7. Sainz (Šp./McLaren) -1,240, 8. Norris (Brit./Mercedes) -1,400, 9. Gasly (Fr./Toro Rosso) -1,772, 10. Grosjean (Fr./Haas) -2,277.