reklama

FIA: Ferrari formuli neopustí. Ostatní s podmínkou

Max Mosley, šéf FIA. Max Mosley, šéf FIA. autor: Reuters
FIA oznámila seznam týmů pro další ročník formule

Londýn - Ferrari a oba týmy Torro Rosso byly v pátek definitivně zařazeny na listinu týmů pro další ročník formule 1. Neznamená to ovšem, že by FIA přistoupila na podmínky všech týmů a jejich asociace (FOTA) a celý problém se tak dále odsouvá.

Týmy Renaultu, BMW Sauber, Brawn GP, McLarenu a Toyota jsou na seznamu pro další sezonu podmínečně. Automobilová federace zmíněné stáje vyzvala, aby s ní do příštího pátku ještě jednou své podmínky, jimiž své dosavadní přihlášky opatřily, projednaly.

V případě obou týmů Toro Rosso (Red Bull) a Ferrari automobilová federace věří, že tyto týmy jsou již závazně přihlášené díky starší dohodě o dlouhodobé účasti v šampionátu a na jejich výhrady netřeba brát zřetel.

Nově byly také do seriálu F1 zařazeny stáje Manor Grand Prix, Campos Grand Prix a US F1.

Čtěte více: Přidal se i Schumacher: Formule bez Ferrari? To nejde

Jádrem sporu mezi Mosleym a současnými stájemi byl návrh šéfa FIA ohledně finančního stropu, který by umožnil ekonomicky slabším stájím, pokud nepřekročí hranici 40 milionů liber, získat určité výhody oproti týmům, které stanovený limit překročí.

Což se nelíbilo většině bohatších stájí, v jejichž čele stálo slavné Ferrari. Mosley údajně ve čtvrtek během jedenáctihodinového jednání FOTA navrhl strop vyšší, který by se postupně snižoval (z hodnoty sto milionů liber v příštím roce).  

Ferrari: stačí nám Le Mans. Nebo si založíme vlastní soutěž

Ještě donedávna stály za nekompromisním Ferrari i všechny současné stáje formule jedna, ale po podmíněném podání přihlášek do dalšího ročníku se opozice proti Mosleyho návrhu začala drolit.

Jako první nepodmíněnou přihlášku ohlásili Williams a Force India. O účast v dalším roce se také ucházely týmy, které zatím ve Formuli 1 nejsou, jako např. Campos Racing, Epsilon Euskadi, Lola, Superfund, USF1 a Team Lotus.

Seznam týmů pro následující ročník F1

Scuderia Ferrari Marlboro
Scuderia Toro Rosso 
Red Bull Racing 
At&T Williams 
Force India F1 Team 
Campos Grand Prix 
Manor Grand Prix 
Team US F1  
Vodafone McLaren Mercedes* 
BMW Sauber F1 Team*  
Renault F1 Team* 
Panasonic Toyota Racing* 
Brawn GP Formula One Team*  

(týmy s hvězdičkou jsou zatím zapsány podmínečně)

Ferrari se několikrát nechalo slyšet, že se bez své účasti ve formuli jedna klidně obejde. Luca di Montezemolo, boss slavné stáje, například prohlásil, že by mu v příštím roce stačil i závod 24 hodin Le Mans.

"Čtyřiadvacetihodinový závod v Le Mans je synonymem technologicky vyvinuté sportovní soutěže, kterou jsme vždycky pozorně sledovali. Naše stáj na tomto okruhu dosáhla některých nezapomenutelných výsledků," připomíná šéf týmu z Maranella.

Čtěte také: Legenda varuje F1: Poučte se z chyby Američanů 

Týmy navíc uvažovaly i o tom, že by si založily vlastní soutěž, bez Mosleyho a bez stropů. Definitivní rozhodnutí se ovšem opět odkládá, další stanovený konečný termín je příští pátek.

reklama