Prokop ve Finsku ukončil bodový půst, Latvala porazil Ogiera

Martin Prokop ve svém Fordu Fiesta RS WRC skáče na trati Finské rallye. Martin Prokop ve svém Fordu Fiesta RS WRC skáče na trati Finské rallye. autor: Jipocar Czech National Team
Výsledky Finské rallye, osmého podniku světového šampionátu v automobilových soutěžích.

Jyväskylä - Martin Prokop ve Fordu ukončil na Finské rallye krátký bodový půst a po dvou "nulách" si odvezl šest bodů za sedmé místo.

Latvala završil domácí hattrick

Třetí triumf na domácí soutěži dnes vybojoval Jari-Matti Latvala, který svého týmového kolegu od Volkswagenu a suverénního lídra světového šampionátu Sébastiena Ogiera porazil o 13,7 vteřiny.

Třetí v osmém podniku světového šampionátu v automobilových soutěžích skončil Mads Östberg v Citroënu.

"Nemohu se už dočkat, až uslyším hymnu. Neznám nic lepšího," řekl v cíli obhájce loňského prvenství Latvala.

Prokop si na populární "rallye tisíce jezer" dojel pro svůj nejlepší výsledek v kariéře, zatím zde byl nejlépe devátý v roce 2012. Na vítězného Latvalu ztratil jezdec Jipocar Czech National Teamu 6:20,3 minuty.

Škoda ovládla pořadí WRC 2

Hned za ním dojeli oba tovární jezdci Škody Esapekka Lappi a Pontus Tidemand, kteří ve Fabii R5 opanovali první dvě příčky pořadí třídy WRC 2.

Domácí triumf a bonusové dva body za druhé místo v závěrečné Power Stage (již vyhrál Ogier) katapultovaly Latvalu na druhé místo v průběžném hodnocení světového šampionátu. Finský pilot se až do osmé rychlostní zkoušky z dvaceti držel za dvojnásobným mistrem světa, pak už ale vedení nepustil.

Finská rallye byla ve znamení celé řady havárií, kvůli nehodně cíl neviděli expilot formule 1 Robert Kubica (video z nehody najdete ZDE) s Fordem, doposud druhý muž světového šampionátu Andreas Mikkelsen ve Volkswagenu či tovární pilot Hyundai Hayden Paddon.

Světový šampionát pokračuje za tři týdny Německou rallye.

Finská rallye, osmý díl mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Latvala, Anttila (Fin./VW Polo-R) 2:33,03,8, 2. Ogier, Ingrassia (Fr./VW Polo-R) -13,7, 3. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -1:36,8, 4. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -3:58,7, 5. Tänak, Mölder (Est./Ford Fiesta RS) -4:29,3, 6. Hänninen, Tuominen (Fin./Ford Fiesta RS) -4:44,3, 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -6:20,3.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 13 rallye): 1. Ogier 182 b., 2. Latvala 93, 3. Östberg 84, 4. Mikkelsen (Nor./VW Polo-R) 83, 5. Neuville 70, 6. Meeke (Brit./Citroën DS3) 54, ...11. Prokop 33, 25. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 2.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 257, 2. Citroën 141, 3. Hyundai 139, 4. M-Sport Ford 126, 5. Volkswagen II 49, 6. Hyundai II 43, 7. Jipocar Czech National Team 43.