Prokop ve Finsku ukončil bodový půst, Latvala porazil Ogiera

Radek Vičík Radek Vičík
2. 8. 2015 12:49
Výsledky Finské rallye, osmého podniku světového šampionátu v automobilových soutěžích.
Martin Prokop ve svém Fordu Fiesta RS WRC skáče na trati Finské rallye.
Martin Prokop ve svém Fordu Fiesta RS WRC skáče na trati Finské rallye. | Foto: Jipocar Czech National Team

Jyväskylä - Martin Prokop ve Fordu ukončil na Finské rallye krátký bodový půst a po dvou "nulách" si odvezl šest bodů za sedmé místo.

Latvala završil domácí hattrick

Třetí triumf na domácí soutěži dnes vybojoval Jari-Matti Latvala, který svého týmového kolegu od Volkswagenu a suverénního lídra světového šampionátu Sébastiena Ogiera porazil o 13,7 vteřiny.

Třetí v osmém podniku světového šampionátu v automobilových soutěžích skončil Mads Östberg v Citroënu.

"Nemohu se už dočkat, až uslyším hymnu. Neznám nic lepšího," řekl v cíli obhájce loňského prvenství Latvala.

Prokop si na populární "rallye tisíce jezer" dojel pro svůj nejlepší výsledek v kariéře, zatím zde byl nejlépe devátý v roce 2012. Na vítězného Latvalu ztratil jezdec Jipocar Czech National Teamu 6:20,3 minuty.

Škoda ovládla pořadí WRC 2

Hned za ním dojeli oba tovární jezdci Škody Esapekka Lappi a Pontus Tidemand, kteří ve Fabii R5 opanovali první dvě příčky pořadí třídy WRC 2.

Domácí triumf a bonusové dva body za druhé místo v závěrečné Power Stage (již vyhrál Ogier) katapultovaly Latvalu na druhé místo v průběžném hodnocení světového šampionátu. Finský pilot se až do osmé rychlostní zkoušky z dvaceti držel za dvojnásobným mistrem světa, pak už ale vedení nepustil.

Finská rallye byla ve znamení celé řady havárií, kvůli nehodně cíl neviděli expilot formule 1 Robert Kubica (video z nehody najdete ZDE) s Fordem, doposud druhý muž světového šampionátu Andreas Mikkelsen ve Volkswagenu či tovární pilot Hyundai Hayden Paddon.

Světový šampionát pokračuje za tři týdny Německou rallye.

Finská rallye, osmý díl mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Latvala, Anttila (Fin./VW Polo-R) 2:33,03,8, 2. Ogier, Ingrassia (Fr./VW Polo-R) -13,7, 3. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -1:36,8, 4. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -3:58,7, 5. Tänak, Mölder (Est./Ford Fiesta RS) -4:29,3, 6. Hänninen, Tuominen (Fin./Ford Fiesta RS) -4:44,3, 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -6:20,3.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 13 rallye): 1. Ogier 182 b., 2. Latvala 93, 3. Östberg 84, 4. Mikkelsen (Nor./VW Polo-R) 83, 5. Neuville 70, 6. Meeke (Brit./Citroën DS3) 54, ...11. Prokop 33, 25. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 2.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 257, 2. Citroën 141, 3. Hyundai 139, 4. M-Sport Ford 126, 5. Volkswagen II 49, 6. Hyundai II 43, 7. Jipocar Czech National Team 43.