reklama

Šéf Mercedesu: O titulu ať se rozhodne na trati, my jezdcům musíme připravit spolehlivé vozy

Nico Rosberg a Lewis Hamilton mají k dispozici stejný monopost Mercedes, ale německý pilot má k dobru náskok 12 bodů. Nico Rosberg a Lewis Hamilton mají k dispozici stejný monopost Mercedes, ale německý pilot má k dobru náskok 12 bodů. autor: Pirelli Motorpsort
Toto Wolff chce, aby titul mistra světa formule 1 vybojovali jeho jezdci přímo ve Velké ceně Abú Zabí, ne v boxech kvůli závadě. "Oba to jsou výjimeční jezdci a oba si úspěch zaslouží," řekl šéf "stříbrných šípů" před nedělním rozhodujícím závodem sezony.

Praha, Abú Zabí – Před rozhodujícím závodem sezony formule 1 se u Mercedesu všechno točí kolem spolehlivosti vozů, které především Lewisovi Hamiltonovi letos několikrát selhaly. Taková závada by ale v souboji s lídrem seriálu Nicem Rosbergem tentokrát byla fatální. Už proto, že Němec má 12bodový náskok a k jistotě titulu mu stačí dojet třetí.

Rosberg, nebo Hamilton? Vyberte si svého mistra světa formule 1 Rosberg, nebo Hamilton? Vyberte si svého mistra světa formule 1 Čtěte zde

"Teď máme jediný zásadní úkol. Připravit Nicovi a Lewisovi všechny podmínky k tomu, aby mohli bojovat o titul," řekl šéf týmu Toto Wolff před "pouštním duelem", v němž se podruhé během posledních tří let na okruhu Yas Marina rozhodne o mistru světa F1 mezi dvěma piloty jeho stáje.

"Je to poprvé, co má sezona 21 Velkých cen a o mistru se rozhodne až v té poslední. Fanoušci z toho musí být nadšení," libuje se technický šéf "stříbrných šípů" Paddy Lowe.

Závod jako každý jiný?

Ale vyvrcholení tak náročné sezony přináší velký tlak na jeho inženýry a mechaniky, aby oba monoposty šlapaly jako hodinky. "Je to náročné, ovšem za posledních pár let jsme si na takovou tenzi zvykli. Budeme k závodnímu víkendu přistupovat jako ke každému jinému. Primárním cílem je zajistit, že se o titulu rozhodne na trati ve férovém souboji," dodal Lowe.

Ať už se v cíli závodu bude z koruny šampiona radovat Rosberg nebo Hamilton, podle Wolffa to bude v obou případech zasloužený mistr světa. "Oba to jsou výjimeční jezdci a oba si úspěch zaslouží," řekl.

Bodová matematika v boji o titul v Abú Zabí:

Před dvěma lety Rosberga v Abú Zabí zklamala technika, letos ale technické trable trápí obhájce titulu. "Ať už o víkendu dokážu cokoliv, stojím tváří v tvář téměř nemožné výzvě," uvedl Hamilton.

Historie F1 pamatuje velké přemety

Brit sám po deseti letech za volantem monopostu formule 1 moc dobře ví, jak se takový rozhodující závod sezony může totálně otočit. Ve své premiérové sezoně 2007 dorazil do Brazílie s náskokem čtyř bodů před Fernandem Alonsem v druhém McLarenu a sedmi před Kimi Räikkönenem, aby se nakonec stal mistrem o jediný bod Fin ve Ferrari.

Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Prohlédněte zde

O rok později zase v Sao Paulu Felipe Massa už v cíli slavil titul, když se Hamilton v poslední zatáčce dokázal dostat na páté místo a Brazilce ve službách Ferrari porazil. Ve hře tu byl opět jeden jediný bod.

S ironií sobě vlastní nabídl vyřešení titulové záhady Jenson Button. Současný pilot McLarenu totiž prohodil, že by mu měl krajan Hamilton zaplatit, aby vyřadil Rosberga. Problém je jen v tom, že při současné výkonnosti McLarenu by se to bývalému šampionovi mohlo povést nejdřív ve chvíli, kdy by ho Němec předjížděl o kolo zpět.

reklama