Vettel uhájil druhou výhru sezony před Bottasem. Räikkönen v Sáchiru srazil mechanika Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
8. 4. 2018 18:56
Drama v Bahrajnu dalo zapomenout na závod bez předjíždění v Austrálii. O vítězství se bojovalo do poslední zatáčky.
Sebastian Vettel slaví triumf v Sáchiru, který byl zároveň 200. vítězstvím pro Ferrari ve formuli 1. | Foto: Reuters

Sáchir - Sebastian Vettel ve Ferrari ovládl i druhý závod sezony formule 1 a vyhrál pod umělými světly v Bahrajnu. Do posledního kola ale odolával náporru nakoenc druhého Valtteriho Bottase v Mercedesu.

"Neměl jsme to pod kontrolou. Myslel jsem, že mě Valtteri dožene. Hlídal jsem si pneumatiky a ty fungovaly, Ale bylo to těsné," popsal německý jezdec dramatický finiš závodu.

Vettel ve své 200. Grand Prix kariéry získal 49. vítězství a po 1010. stál na stupních víětzů.

Třetí dojel další pilot Stříbrných šípů, Lewis Hamilton, který přitom do Grand Prix po trestu za výměnu převodovky vyrazil až z devátého místa.

V první trojici průběžného pořadí se dlouho držel Kimi Räikkönen. Fin ale dostal v boxech špatný povel, předčasně vyjel a zranil přitom svého mechanika. Ten je nyní v péči lékařů na okruhu v Sáchiru. Fin po této kolizi už v závodě nepokračoval.

"Vyjel jsem, když se rozsvítilo zelené světlo. Neviděl jsem, co se stalo vzadu. Bohužel se mehcnaik zranil, ale moje práce je vyjet, když blikne zelená," řekl po závodě zklamaný Fin.

Brzy po startu byly ze hry oba monoposty Red Bullu. Max Verstappen si při souboji s Hamiltonem prorazil pneumatiku a i když se došoural do boxů a přezul, nakonec svůj monopost odstavil mimo trať.To samé v mezičase udělal i Daniel Ricciardo, jemu formule doslova zhasla pod rukama, jakoby někdo vypnul proud.

Vettel si v čele budoval slušný náskok, na nějž chtěli u Mercedesu vyzrát taktikou. Nejprve Hamilton zůstával na staré směsi tak dlouho, než ho Vettel po zastávce v boxech dojel. Brit ho chvíli brzdil a až když jej pilot Ferrari konečně předjel, měnil gumy i on.

Také Bottas byl u mechaniků později než Vettel, což se mu v závěru málem vyplatilo. Poslední tři kola kroužil za svým soupeřem, jenže až na jeden náznak se nedostal k žádnému útoku a cílem projel druhý se ztrátou

Pro životní úspěch si dojel pilot Toro Rossa PIerre Galsy, jenž obsadil čtvrté místo. Loňský nováček přitom před Bahrajnem nezískal ani bod.

"Je to neuvěřitelné. Auto jelo fantasticky po celý víkend. Dneska jsme měli šanci a měli jsme auto, které ji mohlo využít," řekl dojatý 22letý Gasly, který jen těžko hledal slova.

Světový šampionát pokračuje hned další víkend závodem v Číně.