reklama

"Zpátky k tabuli," vyzývá Hamilton. Špatné počty Mercedesu ho v Melbourne stály vítězství

Lewis Hamilton se na stupních vítězů netvářil příliš nadšeně, taktická porážka s Ferrari ho hodně mrzela. Lewis Hamilton se na stupních vítězů netvářil příliš nadšeně, taktická porážka s Ferrari ho hodně mrzela. autor: ČTK
Lewis Hamilton byl nejrychlejším mužem závodního víkendu v Melbourne, přesto pilot Mercedesu Velkou cenu Austrálie formule 1 nevyhrál.

Praha, Melbourne - Při každé Velké ceně nasbírají týmy formule 1 terabyty dat, přesto právě chyba "Centrálního mozku Mercedesu" vedla v neděli v Melbourne k porážce. Selhal totiž algoritmus, který měl Lewis Hamiltonovi určovat optimální rychlost pod žlutými vlajkami.

"Celkově to byl podařený víkend. Musíme s teď vrátit k tabuli," řekl po závodě evidentně zklamaný britský jezdec.

Obhájce titulu měl od pátečních tréninků dění v Austrálii plně pod kontrolou, což potvrdil i výrazným vítězstvím v kvalifikaci. Také prvním 25 kol Grand Prix jasně vládl, před druhým Kimi Räikkönenm si vyjel náskok šesti vteřin.

O to větší byl šok, když se po spuštění módu virtuálního safety car (VSC) před Hamiltonem rázem ocitl Vettel, který této situace využil k takticky skvěle načasované zastávce v boxech.

Pilot Ferrari při tom dokázal zužitkovat 12vteřinový náskok v čele, kde po zastávce dua Hamilton - Räikkönen jel. Byť v Melbourne celé odbavení včetně vjezdu a výjezdu z boxů trvá kolem 23 vteřin, i tak se německý jezdec ocitl před stříbrným vozem. Vydělal tak více než deset vteřin.

Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Prohlédněte zde

Mercedes chyběl na odvetný tah Bottas

Mercedes už neměl v závodě, kde stačí jen jednou vyměnit pneumatiky, šanci na protitah. Hamilton totiž reagoval už ve 20. kole na předchozí návštěvu mechaniků v podání Räikkönena. Navíc Stříbrné šípy neměli v čele druhý monopostu, Valtteri  Botats měl po kvalifikační havárii starosti s tím, dostat se vůbec do bodované desítky.

Překvapený Hamilton se hned do boxů tázal, jak je možné, že je jeho rival v rudém voze z Maranella před ním. Odpovědí byla nepřesvědčivá obhajoba: "Mysleli jsme, že to je v pohodě. Ale samozřejmě je něco špatně."

"Lewis byl vyčerpaný a zmatený," popsal rozpoložení svého krajana bývalý pilot F1 a v současnosti komentátor Martin Brundle.

Jak ukázala následná analýza, Mercedes prostě špatně spočítal, jakým tempem měl Hamilton za použití virtuálního safety car jet. Vettel mohl využít i toho, že v boxech žádné takové omezení neplatí, jen klasický maximální rychlost 80 km/h.

"A v televizi Vettel vyjede před Lewisem"

"Mysleli jsme, že máme převahu tří vteřin. Chyba je v našem systému. Špatně jsme spočítali náskok, který jsme potřebovali. Byla to zvláštní situace, kdy se na trati pohybovaly rychle i pomalu jedoucí monoposty," vysvětloval výkonný šéf Mercedesu Toto Wolff britské televizi Sky Sports F1.

Hrdinové a poražení první Velké ceny: šťastné Ferrari, Mercedes v rozpacích či statečný Španěl Hrdinové a poražení první Velké ceny: šťastné Ferrari, Mercedes v rozpacích či statečný Španěl Prohlédněte zde

Počítač měl nastavený určitý algoritmus a po celou dobu jsme byli přesvědčení, že je všechno v pohodě. A pak se podíváte na televizi a tam Vettel vyjede před Lewisem. To se těžko vstřebává, když jsme měli tempo na vítězství," dodal rakouský manažer.

Sám Hamilton na pozávodní tiskové konferenci naznačil, že by s Vettelovým náskok mohl něco dělat, kdyby dostal správné informace o rozdílu výkonu pilota Ferrari a svého tak zvaného VSC delta. Tedy takového času, který je třeba držet, aby jezdec nedostal trest, že je pod žlutými vlajkami příliš pomalý nebo rychlý.

A je tu ještě jedna věc. Mercedes ukolébalo, že zvládl souboj na dálku s Räikkönenem a Hamilton začal lehce šetřit gumy, aby mu vydržely až do cíle. I taky utekly cenné desetiny vteřiny, které pak v klíčový moment Grand Prix chyběly.

Teď už obhájce titulu myslí jen na příští závod, který se pojede druhou dubnovou neděli v bahrajnském Sáchiru.

reklama