reklama

Formule 1 měří sice křivým metrem, leč všem stejně. A to je pro dramatičnost šampionátu jen dobře

Sebastian Vettel poslední dobou nevěří vlastním očím a rozhodnutí jury F1 by rád měnil. Sebastian Vettel poslední dobou nevěří vlastním očím a rozhodnutí jury F1 by rád měnil. autor: Reuters
Sebastian Vettel se dožadoval trestu pro Valtteriho Bottase, byť sám za mnohem horší přestupek unikl hrozícímu vyloučení z Velkých cen formule 1.

Komentář - Formule 1 je světem velkých peněz a velké politiky. To se naprosto jasně ukázalo při řešení konfliktních situací z posledních dvou Grand Prix - v Baku a na Red Bull Ringu.

Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Prohlédněte zde

Jak v případě vražení Sebastiana Vettela do Lewise Hamiltona před pár týdny v Ázerbájdžánu, tak u nedělního jemně ulitého startu B ve Spielbergu prokázalo sportovní vedení F1, potažmo Mezinárodní automobilové federace, mimořádný cit pro dramatičnost.

Tresty s "lidskou tváří"

Ono je totiž soudit a "soudit". Dá se trestat tvrdě, přesně podle litery zákona, a sekat jednu penalizaci za druhou. Nebo se držet "ducha regulí" a nedělat z šampionátu bramboračku.

Exemplárním případem je to, jak Vettel vybruslil z podivného manévru, kterým v uličkách Baku počastoval Hamiltona. Ať už Brit předtím úmyslně přibrzdil (senzory říkají, že ne), nebo došlo ke kontaktu ztrátou koncentrace v důsledku gestikulace směrem k Mercedesu (kdo jiný by měl dokázat ovládat svůj vůz než špičkový šampion F1?), předvedl německý jezdec druhou nejhorší věc, jakou může soupeři vůbec udělat.

Tou nejhorší je přebrat mu přítelkyni/manželku, pak je vražení do vozu během závodu a třetím smrtelným hříchem je kolize s týmovým kolegou.

Teď si dovolme malou odbočku. Podle výše uvedeného seznamu patří mezi největší zlosyny formule 1 ten historicky nejlepší - Michael Schumacher. Ten nejen, že přebral svoji budoucí manželku Corinnu německému rivalovi Heinzi-Haraldu Frentzenovi, ale na trati se úmyslně pustil do Jacquese Villeneuva. Za "taran" do Williamsu byl v roce 1997 dokonce dodatečně vyloučen z celé sezony.

Nadlidský start, nebo jen zlomky vteřiny?

Bottas za sebou udržel Vettela, v Rakousku oslavil druhý triumf kariéry Bottas za sebou udržel Vettela, v Rakousku oslavil druhý triumf kariéry Čtěte zde

Ale zpět k Vettelovi. Čerstvý třicátník může být rád, že se nevyplnily předpovědi britských novinářů, kteří věštili ztrátu trilionu bodů a doživotní zákaz závodění v čemkoliv výkonnějším, než je tříkolka. Pilot Ferrari dostal k trestu stop and go ze závodu už jen "nucené práce" v podobě účasti při různých vzdělávacích programech FIA.

Takovou shovívavost ale sám nedopřál Bottasovi, jehož kola se při startu Velké ceny Rakouska roztočila o zlomek vteřiny dříve než červená startovní světla. Vettel i v neděli třetí Daniel Ricciardo jednohlasně halasili, že to byl "nadlidský start" a v druhém plánu byly v dáli slyšet stesky, proč jen nebyl Fin potrestán.

Mohl být, proč by ne? Jenže pak by se nám nerýsovala hezká zápletka sezony, v níž se k dvojici bojující o titul rázem přiblížil třetí do party. A přijít o takové drama by byla škoda, nemyslíte?

reklama