V Austrálii vyhrál Bottas před Hamiltonem. Na Ferrari stupně vítězů nezbyly

Valtteri Bottas slaví vítězství ve Velké ceně Austrálie formule 1. Valtteri Bottas slaví vítězství ve Velké ceně Austrálie formule 1. autor: Reuters
Valtteri Bottas v Mercedesu se stal prvním letošním vítězem závodu formule 1. V Melbourne finský pilot vyhrál před stájovým kolegou Lewisem Hamiltonem, třetí byl Max Verstappen s Red Bullem.

Až pod stupni vítězů skončilo v poměrně poklidné Grand Prix duo Ferrari Sebatian Vettel, Charles Leclerc. Novinku v podobě bodu za nejrychlejší kolo v závodě získal také vítězný Bottas.

"Byl to bez debaty můj zatím nejlepší závod formule 1. Nevím, co se stalo, ale všechno bylo absolutně pod kontrolou. Auto bylo úžasné a celé jsem si to užíval. Ale tenhle výkon by nebyl možný bez stoprocentní práce týmu," liboval si Bottas v cíli. Vítězství slavil naposledy v posledním závodě sezony 2017 v Abú Zabí.

Start vyšel nejlépe Finovi, který předjel držitele pole position Hamiltona. Jen krůček od kolize byly oba vozy Ferrari a Verstappen si tak udržel svoji pozici mezi nimi. Naopak domácí Daniel Ricciardo hned v úvodních metrech přišel o přední spoiler a propadl se až na poslední místo.

Na poklidném průběhu závodu nezměnily nic ani první zastávky v boxech. Tam se výrazněji zdržel jen Romain Grosjean kvůli problémům mechaniků Haasu s utažením předního kola.

Red Bull vsadil na lepší strategii a ve 31. kole se Verstappen dostal na třetí příčku před Vettela. To byla také poslední zásadní změna pořadí v čele.

V té samé chvíli skončilo domácí dobrodružství pro Ricciarda, jenž svůj Renault odstavil v boxech. Chvíli po něm skončil i Grosjean, jemuž opět po roce mechanici Haasu špatně utáhli matici na levém předním kole a tentokrát musel v závodě definitivně skončit. Celkem Velkou cenu Austrálie nedojeli tři piloti.

I když se v závěru Verstappen dotáhl za Hamiltona a Leclerc za Vettela, diváci žádný odvážný pokus o předjížděcí manévr neviděli - částečně i "zásluhou" příkazu Ferrari, aby Leclerc na svého týmového kolegu neútočil - a na konečném pořadí se už nic nezměnilo.

Lewis Hamilton tak potvrdil, že mu pole position v Melbourne k úspěchu nestačí. Z osmi startů z první pozice dokázal vyhrát jen dvakrát. "Pro náš tým to byl povedený víkend. Valtteri odjel skvělý závod, úspěch si zasloužil," řekl obhájce titulu.

Tak si Hamilton dojel pro šestý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2019 Tak si Hamilton dojel pro šestý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2019 Prohlédněte zde