reklama

Závod formule 1 v Austrálii byl zrušen, kalendář šampionátu se rozkládá

Zrušená Velká cena Austrálie formule 1 Zrušená Velká cena Austrálie formule 1 autor: Reuters
Nedělní Velká cena Austrálie formule 1 byla zrušena a není vůbec jasné, kterým závodem letošní sezona Grand Prix odstartuje. V pátek byly totiž odloženy následující podniky v Bahrajnu a ve Vietnamu.

Úvodní podnik letošního ročníku v Melbourne byl odvolán jen několik hodin před začátkem prvního pátečního tréninku kvůli tomu, že byl pozitivně na koronavirus testován jeden z členů týmu McLaren a řada dalších je v karanténě.

"V této situaci se těžko dá něco předpovědět. Všichni používají slovo nejistota a je to opravdu nejistá situace," řekl výkonný šéf F1 Chase Carey. "Dnes je jiná situace než před dvěma dny. Je to výzva, pokoušet se dělat předpovědi, když se věci mění tak rychle."

"Víme, že pro tisíce fanoušků, kteří se na závod chystali, je to zklamání, ale všichni jsme se shodli, že na prvním místě je bezpečí členů formule 1 a všech okolo. Důležité je i to, aby se závodilo za férových podmínek pro všechny," uvedlo vedení šampionátu na oficiálních stránkách F1.

Závodit chtěly jen tři stáje

Rozhodnutí o zrušení Grand Prix Austrálie padlo fakticky už na čtvrtečním nočním jednání zástupců všech týmů se sportovním ředitelem F1 Rossem Brawnem, na němž se většina vyslovila proti jejímu konání. Pro možnost závodit byly podle stránek motorsport.com pouze stáje Red Bull Racing, AlphaTauri a Racing Point.

Kvůli pozitivnímu testu člena týmu na koronavirus se stáj McLaren ze závodu v Melbourne odhlásila už ve čtvrtek. Podle agentury SID je nakaženým členem britské stáje mechanik, jenž si po příletu do Austrálie začal stěžovat na příznaky podobné chřipce.

"Okamžitě, jak začal vykazovat symptomy, byl testován a izolován. Budou ho léčit místní zdravotnická zařízení," uvedl McLaren v prohlášení. Britský tým v pátek hlásil už dalších 14 členů v karanténě.

Úřadující šampion Lewis Hamilton rozhodnutí vedení šampionátu uvítal. "Realita je taková, že je to opravdu vážné . Lidé umírají každý den, spousta je jich nemocných a řada je postižena finančně a emočně," uvedl pilot Mercedesu, jenž požadoval zrušení Velké ceny už ve čtvrtek.

Zvláštní komise vedení F1 řeší situaci kolem nákazy na pravidelných zasedáních každý druhý den. Poté, co už dříve na neurčito odložilo Velkou cenu Číny, kde virová epidemie loni v prosinci odstartovala, byly v pátek odsunuty i Grand Prix Bahrajnu - ta se původně měla jet bez diváků - a Vietnamu. Seriál by tak měl pokračovat až 3. května v nizozemském Zandvoortu.

Nejistá jubilejní sezona

Start sezony tak provázejí nejistota a nedůvěra. Atmosféru narušil i konflikt několika stájí v čele s mistrovským Mercedesem s FIA, která vyšetřovala Ferrari kvůli podezření, že v minulé sezoně využívalo nelegální motory. Federace nedávno informovala o tom, že záležitost uzavřela poté, co s italskou stájí dosáhla nespecifikované dohody.

Vraťte gumy, schovejte trofej. V Austrálii se horečně balila F1, fanoušci piknikovali Vraťte gumy, schovejte trofej. V Austrálii se horečně balila F1, fanoušci piknikovali Prohlédněte zde

Proti nezveřejnění výsledků se však stáje Mercedes, McLaren, Racing Point, Red Bull, Renault, AlphaTauri a Williams ohradily a podrobily FIA ostré kritice. Proti federaci a Ferrari se nevymezily pouze týmy Alfa Romeo a Haas, které využívají motory italské automobilky.

Formuli tak čeká nevyzpytatelná 70. sezona, která by navíc měla poprvé a naposledy vidět nejrychlejší vozy v historii. Pro ročník 2021 se chystají nová pravidla, která by měla časy oproti současnosti zpomalit o sekundy. Vedení šampionátu si od toho slibuje vyrovnanější souboje na trati.

Na ní by měl být opět jasným favoritem Hamilton s Mercedesem. Ohrozit by ho mohl Red Bull, kterému vyšly zimní testy, zatímco Ferrari před startem nové sezony řeší problémy s výkonem a také budoucnost týmové jedničky a čtyřnásobného mistra světa Sebastiena Vettela, jemuž po sezoně končí smlouva.

reklama