reklama

Případ pro Hercula Poirota: Potopil Alonso ve Spa tým McLaren? Důkazy svědčí proti němu

Fernando Alonso v boxech ve Spa-Francorchamps Fernando Alonso v boxech ve Spa-Francorchamps autor: McLaren Honda Formula 1 Team
Fernando Alonso v nedělní Velké ceně Belgie "odložil" do boxů McLaren, který byl podle dat v pořádku. Byla to Španělova vzpoura proti týmu a jeho dodavateli motorů Honda?

Spa-Francorchamps - I neslavnější belgický detektiv všech dob Hercule Poirot by měl plnou hlavu z toho, co se v neděli stalo na jeho "domácí" Velké ceně Belgie v boxech McLarenu. Hlavním podezřelým je Fernando Alonso a důkazy proti němu poskytl i dodavatel motorů Honda.

Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Prohlédněte zde

Španělský pilot sice na okruhu ve Spa-Francorchamps výborně odstartoval a ve druhém kole se ocitl na pro McLaren v aktuální mizérii skvělém sedmém místě. Jenže už o čtyři kola později byl s viditelně pomalejším vozem mimo bodovanou desítku a ve 26. kole zamířil s oranžovým monopostem do boxů.

Data vše prozradí

"Mám problém s motorem," postěžoval si krátce před tím dvojnásobný mistr světa. Jenže tato verze obstála jen několik hodin. Pak přišly výsledky analýzy od inženýrů Hondy s jasným výsledkem: data agregátu nevykazovala žádné anomálie, všechny hodnoty byly v pořádku. 

Proč tedy Alonso zamířil s relativně "funkčním" monopostem do boxů? Stopu lze najít v rádiové komunikaci s boxy. Ve chvíli, kdy ztrácel jednu pozici za druhou, se 36letý pilot vyjádřil jednoznačně: "Je to trapné, opravdu trapné."

Hamilton smazal další Schumiho rekord. Toto jsou největší hvězdy kvalifikací formule 1 všech dob Hamilton smazal další Schumiho rekord. Toto jsou největší hvězdy kvalifikací formule 1 všech dob Prohlédněte zde

"Určitě není snadné takhle závodit, pokud s nikým nemůžete bojovat kolo na kolo. Monopost byl na rovinkách příliš pomalý, nebylo možné tam s někým soupeřit. Nemohli jsme doufat v body," dodal po závodě frustrovaný rodák z Ovieda.

Španěl momentálně přemýšlí, co s načatou kariérou. Několikrát se nechal slyšet, že bude-li pokračovat spolupráce McLarenu s Hondou, tak určitě už bez něj. A nevypadá to, že by tým z Wokingu kvůli Alonsovým hnědým očím náhle změnil dodavatele motorů.

Hra na vyčkávanou

Poté co Ferrari potvrdilo i na příští rok dvojici Sebastian Vettel - Kimi Räikkönen, nezbývá už v žádné ze špičkových stájí volné místo. Třetí návrat do Renaultu nevypadá při jeho současném paběrkování jako dobrý nápad, takže reálnou alternativou je odchod do Indy Car. V Indianapolisu Alonso při své letošní premiéře zazářil a bojoval o vedení - dokud ho nezradil motor Honda…

"Dostal jsem několik návrhů. Dvě třetiny jsem hned odmítl a třetina zůstává na stole. Budu čekat, jak dlouho to jen půjde," popsal svoji situaci sám vítěz 32 Grand Prix.

Pilotům F1 končí prázdniny. Užívali si je se svými láskami, u vody, v posilovně i dobrými skutky Pilotům F1 končí prázdniny. Užívali si je se svými láskami, u vody, v posilovně i dobrými skutky Prohlédněte zde
reklama