reklama

Hamilton získal v Brazílii první titul, letos se musí vypořádat s životní šancí soka Rosberga

Nico Rosberg se může smát, k titulu mistra světa má nyní blíž než jeho tmlový kolega Lewis Hamilton. Nico Rosberg se může smát, k titulu mistra světa má nyní blíž než jeho tmlový kolega Lewis Hamilton. autor: Reuters
Nico Rosberg sahá na okruhu Interlagos po titulu mistra světa formule 1. Triumfem v jediném jihoamerickém závodě F1 současnosti definitivně rozhodne souboj s Lewisem Hamiltonem. Náskok 19 bodů mu dává jistotu, že dostane ještě jednu šanci v závěrečném podniku sezony v Abú Zabí.

Praha, Sao Paulo - Před osmi lety si Lewis Hamilton v Sao Paulu dojel pro svůj první titul mistra světa formule 1. V neděli se může stejného milníku kariéry dočkat jeho týmový kolega z Mercedesu Nico Rosberg. Stačí mu k tomu "maličkost", Velkou cenu Brazílie vyhrát.

Štěstí pršelo Hamiltonovi

Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Program, výsledky a účastníci seriálu F1 Prohlédněte zde

2. listopadu 2008 dostál okruh Interlagos svého jména a na "Mezijezeří" se valily proudy vody.

Hamilton, tehdy druhým rokem v F1 a v McLarenu, přijel do Brazílie jako lídr světového šampionátu se slušným náskokem sedmi bodů před domácím miláčkem Felipem Massou, jenž pilotoval Ferrari. Musíme si připomenout, že tehdy bylo ještě za vítěství deset bodů a za druhé místo osm.

Jenže na vodě to Hamiltonovi nejelo a propadl se až za páté místo, které mu ještě zajišťovalo titul. Massa dojel vítězně do cíle a celá Brazílie bouřlivě slavila prvního mistra světa od dob legendárního Ayrtona Senny.

Jenže houstnoucí liják výrazně zpomalil v té chvíli čtvrtého Tima Glocka, jenž předčasně nasadil gumy na suchý asfalt. Hamilton ho předjel doslova na poslední chvíli, v závěrečné zatáčce závodu a tím po 38,9 vteřinách ukončil Massovy mistrovské ambice.

Emotivní vyvrcholení GP Brazílie 2008:

Rosberg má čísla na své straně

Teď je ale situace z hlediska 31letého Brita zcela opačná. Jeho stejně starý německý rival vede o 19 bodů a do konce MS zbývá po Brazílii už jen finále sezony v Abú Zabí.

Pokud tedy Rosberg zopakuje v Sao Paulu výhry z předchozích dvou sezon, může poprvé v životě slavit titul a Hamilton s tím nenadělá vůbec nic. Totéž, když bude Rosberg druhý a Hamilton se nedokáže dostat na stupně vítězů.

Všechny variace Rosbergových titulových nadějí:

"Nico to má ve svých rukou. Hlavně v druhé půlce sezony dokázal, že se dokáže vyrovnat s tlakem. Ale mentálně je ve zcela nové situaci. Ale ten tlak je o něco menší, protože pak ještě jednu šanci v Abú  Zabí," zafilozofoval nad svým svěřencem šéf Mercedesu Toto Wolff.

Plná emocí bude letošní Grand Prix Brazílie také pro Massu. 35letý rodák z dějiště závodu se letos rozloučí s kariérou a doma by moc rád zazářil a postavil se na stupně vítězů.

"Interlagos je můj domov. Je to místo, kde jsem vyrostl. Budu si letos užívat každé kolo na trat a doufám, že dokážu vybojovat slušný výsledek," řekl jezdec Williamsu.

Velká cena Brazílie formule 1 startuje v neděli v 17:00 hodin našeho času,  vysílá ji stanice Sport 2 HD a online přenos můžete sledovat ZDE.

reklama