Zničené vozy a dvě přerušení. Nejdelší brazilskou Grand Prix historie opanoval Hamilton

Radek Vičík Radek Vičík
13. 11. 2016 20:25
Po sérii bouraček si Lewis Hamilton v Brazílii dojel na okruhu Interlagos pro vítězství a naději být mistrem světa formule 1. Dnes druhý Nico Rosberg před ním vede už jen o 12 bodů,rozhodnutí padne v Abú Zabí..
Lewis Hamilton a Nico Rosberg slaví double v Brazílii.
Lewis Hamilton a Nico Rosberg slaví double v Brazílii. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Lewis Hamilton  triumfoval v dnešní v historii nejdelší Velké ceně Brazílie formule 1. Závod byl kvůli hustému dešti a řadě nehod hned dvakrát přerušen a vítěz proťal šachovnicový prapor až tři hodiny a pět minut po startu.

Britův rival v boji o titul a lídr seriálu Nico Rosberg obsadil druhé místo, takže si do rozhodujícího závodu sezonu v Abú Zabí přiveze 12bodový náskok. Na stupně vítězů dnes po bojovné jízdě vystoupal ještě třetí Max Verstappen.

"Vždycky jsem snil o tom vyhrál v Brazílii. V čele jsem si to užíval. Pokaždé, když prší, je to pro mě dobrý den," liboval si Hamilton, který slavil první triumf na jihoamerickém kontinentu.

Diváci v Sao Paulu viděli skutečné dlouhý závod, teprve potřetí v historii formule 1 byla jedna Grand Prix přerušena hned dvakrát. Na vině byl úporný déšť, který zkrápěl okruh Interlagos, a z toho pramenící řada havárií.

První problém přišel ještě před startem. Romain Grosjean dostal v Haasu smyk už v zaváděcím kole.

Grosjeanova havárie:

Úklid rozbitého vozu a jeho trosek zabral pořadatelům tolik času, že byl start o deset minut odložený. Protože dál lilo jak z konve, jezdci vyrazili do prvního ze 71 vypsaných kole za zaváděcím vozem.

V osmém kole se začalo konečně závodit. Hamilton si udržel vedení před Rosbergem, zatímco Verstappen hned v první zatáčce zaútočil na Kimiho Räikkönena a probojoval se před pilota Ferrari na třetí místo.

Už po pěti kolech ale znovu úřadoval safety car. Marcus Ericsson nezvládl téměř stejné místo v nájezdu do cílové rovinky, které bylo osudné pro Grosejana, a se svým Sauberem vrazil do svodidel a odrazil se se do nájezdu do boxů.

Ericssonův "kulečník" od mantinelu k mantinelu:

Kvůli úklidu trosek přišla znovu žlutá fáze, která měla skončit ve 20. kole. Jenže to byl asi nejkratší restart v historii formule 1. Hned po vyvěšení zelených vlajek  dostal Räikkönen smyk a na cílové rovince zdemoloval svůj monopost..

Ve chvíli, kdy se odražený vůz "potuloval" po trati, předvedla  řada pilotů obrovskou předvídavost a rychlé reflexy. Především Nico Hülkenberg byl rád, že si o Ferrari poškodil jen přední spoiler.

Räikkönenova havárie po restartu:

Cílová rovinka posetá troskami znamenala jediné, závod byl přerušen. A protože déšť neustával,  ředitelství závodu s opětovným vypuštěním vozů na trať dlouho váhalo.

Když už se konečně celé závodní pole vydalo za zaváděcím autem znovu na okruh, vydržela tato podívaná jen sedm kol. K velké nelibosti diváků byla Velká cena znovu přerušena. Dokonce se spekulovalo o tom, že už se nepojede a rozdají se - podobně jako naposledy v Malajsii před sedmi lety - jen poloviční body.

Nakonec se černý scénář nenaplnil a dvě hodiny po startu závod zase pokračoval. Další restart znamenal opět skvělý Verstappenův manévr, jímž se Nizozemec probojoval na druhé místo před Rosberga.

K Němcovu štěstí, ale Red Bull vsadil předčasně na přechodné pneumatiky, což v neustávajícím dešti nebyl ten nejlepší nápad. Však také oba jeho jezdci museli brzy znovu do depa. To pomohlo Rosbergovi, jemuž druhé místo dál nahrává v boji o titul bez ohledu na to , že si Hamilton stylem start-cíl dojel už pro 52. vítězství v kariéře.

Poté, co nazul znovu pneumatiky do mokra, předvedl Verstappen skvělou stíhající jízdu a z 11. pozice se v závěru prodral znovu na třetí místo. "Verstappen udělal neuvěřitelný kus práce. Věděl jsem, že je dobrý a dnes zase potvrdil, co v něm je," pochválil soupeřova jezdce Niki Lauda z vedení Mercedesu.

Pouhé dva body za deváté místo Felipeho Nasra udělaly velkou radost šéfům Sauberu. V souboji dvou nejhorších týmů o desáté a poslední štědře dotované místo v Poháru konstruktérů totiž švýcarská stáj přeskočila Manor.

Velká cena Brazílie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Sao Paulu:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 3:01:01,335 (prům. rychlost: 101,394 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -11,455 3. Verstappen (Niz./Red Bull) -21,481, 4. Pérez (Mex./Force India) -25,346, 5. Vettel (Něm./Ferrari) -26,334, 6. Sainz (Šp./Toro Rosso) -29,160, 7. Hülkenberg (Něm./Force India) -29,827, 8. Ricciardo (Austr./Red Bull) -30,486, 9. Nasr (Braz./Sauber) -42,620, 10. Alonso (Šp./McLaren) -44,432.