Sao Paulo patřilo Vettelovi. Hamilton po startu z boxů málem stál na stupních vítězů

Radek Vičík Radek Vičík
12. 11. 2017 18:41
Sebastian Vettel ovládl Velkou cenu Brazílie formule 1 od startu, ale největším hrdinou závodu byl Lewis Hamilton startující z boxů.
Sebastian Vettel slaví triumf ve Velké ceně Brazílie.
Sebastian Vettel slaví triumf ve Velké ceně Brazílie. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Sebastian Vettel ve Ferrari vyhrál Velkou cenu Brazílie formule 1. Už jistý mistr světa Lewis Hamilton obsadil po startu z boxů po výborné stíhací jízdě čtvrtou pozici. Mezi něj a německého pilota se vešli jen druhý Valtteri Bottas v Mercedesu a Kimi Räikkönen s Ferrari na třetí pozici.

"Na startu jsem dostal šanci proklouznout dopředu a snažil se pak z této pozice kontrolovat celý závod. Vítězství mě těší už díky klukům doma v Maranellu, kteří tvrdě pracovali," řekl po závodě spokojený Vettel.

Hamilton v sobotu boural hned na začátku kvalifikace. Protože si nepřipsal žádný měřený čas, musel do závodu vyrazit z boxů a ocitl se tak na samém chvostu startovního roštu.

Po startu se dostal do vedení Vettel před držitelem pole position Bottasem. Ani letos nezůstalo Sao Paulo ušetřené výjezdu safety car. Stalo se tak hned v prvním kole, po sérii havárií, které znamenaly předčasné vyřazení Estebana Ocona, Kevina Magnussena a Stofella Vandoorna.

Vandoorne, Magnussen a Ricciardo krátce po startu:

Oconova kolize s Romainem Grosjeanem v prvním kole ukončila rekordní sérii pilota Force India, který  od začátku kariéry dokončil doposud všech 27 Velkých cen.

V desátém kole byl Hamilton už v bodované desítce, zatímco Vettel si v čele vybudoval více než 1,5vteřinový náskok. Podobně jako Brit se dopředu prokousával Daniel Ricciardo, po třetině závodu byl i on v top 10. Jenže to byl Hamilton už pátý.

Po zastávkách v boxech Bottas ve 27. a 30. kole velkou část Vettelova náskoku smazal, jenže pilot Ferrari se dokázal rychle od Mercedesu zase vzdálit. V té době byl 15 kol v čele Hamilton, který měnil gumy až ve 44. okruhu. Díky této strategii si nový šampion pojistil pátou pozici a brousil si zuby na stupně vítězů..

Třináct okruhů před koncem Grand Prix předjel Verstappena a posunul se na čtvrté místo. V posledních dvou kolech se snažil zaútočit ještě na Räikkönena, ale na stupně vítězů se tentokrát Hamilton nedostal.

Emotivně se s domácím fanoušky definitivně rozloučil Felipe Massa. Pilot Williamsu sice původně končil v F1 už loni, ale po náhlém odchodu Bottase do Mercedesu si kariéru ještě o rok prodloužil. Massa k velké radosti Brazilců skončil sedmý.

Massa před startem zdraví brazilské fanoušky:

Šampionát vyvrcholí 26. listopadu závěrečným podnikem v Abú Zabí. Vzhledem k tomu, že o mistru světa mezi jezdci i držitele Poháru konstruktérů je už rozhodnuto, bude nejzajímavější bitva o druhé místo mezi Vettelem a Bottasem. Fin však ztrácí na čtyřnásobného mistra světa 22 bodů.