Hamilton doma oslavil rekordní triumf. Vettel nesmyslně sestřelil Verstappena

Radek Vičík Radek Vičík
14. 7. 2019 16:44
Lewis Hamilton v Mercedesu už pošesté ovládl Velkou cenu Británie formule 1 a před domácími fanoušky potvrdil pozici lídra šampionátu. Na Silverstonu skončil druhý jeho týmový kolega z Mercedesu Valtteri Bottas. Třetí skončil Charles Leclerc ve Ferrari.
Kolize Maxe Verstappena v Red Bullu s Ferrari Sebastiana Vettela.v GP Británie 2019 | Foto: Reuters

Hamilton se nedělním triumfem osamostatnil v čele historické tabulky britské Grand Prix před dvojicí Jim Clark, Alain Prost. Britovi přitom velmi pomohl výjezd safety car poté, co ve 20. kole poté, co Antonio Giovinazzi zahrabal svoji Alfu Romeo ve štěrkové únikové zóně.

"Nemohl bych to dokázat bez lidí  našeho týmu. O toto vítězství se zasloužilo bezmála 2000 členů týmu Mercedes a já jsme jen jeden článek řetězu," řekl v cíli šťastný Hamilton.

Do vyvěšení žlutých vlajek v závodě vedl Bottas startující z pole position. Ale protože Hamilton jel do boxů pod safety car, vrátil se an trať jako první můuž průběžného pořadí. Vedení udržel až do cíle.

Další velké drama viděli britští diváci ve 38. kole. V souboji o třetí místo Sebastian Vettel neubrzdil vůz v nájezdu do závěrečné šikany zatáčky a doslova sestřelil svého rivala Maxe Verstappena.

Nizozemec v Red Bullu sice pokračoval v závodě, ale dojel pátý za týmovým kolegou Pierrem Gaslym. Vettel musel pro nové křídlo. Jezdec Ferrari navíc dostal 10vteřinový trest a byl klasifikován na předposledním místě z těch, kteří dojeli.

Čtyřnásobný mistr světa si byl vědom své chyby a ještě v parkovišti závodních strojů se šel Verstappenovi omluvit.

Špatný den měl také tým Haas. Krátce po startu najel Romain Grosjean do týmového kolegy Kevina Magnussena. Ani jeden z nich nakonec závod  nedokončil .