reklama

V hlavní roli strategie. Ve Francii Red Bull přechytračil Mercedes, vyhrál Verstappen

Max Verstappen z Red Bullu staví triumf ve Velké ceně Francie F1 2021 Max Verstappen z Red Bullu staví triumf ve Velké ceně Francie F1 2021 autor: Reuters
Max Verstappen z Red Bulu vyhrál dramatickou Velkou cenu Francie formule 1. V neděli byla v Le Castellet v hlavní roli strategie zastávek v boxech, díky ní Nizozemec nakonec překonal obhájce titulu Lewise Hamiltona.

Verstappen startující z pole position probrzdil do první zatáčky, čímž dal šanci Hamiltonovi dostat se do čela. "Prostě mi ustřelil zadek, chtěl jsem zatočit a formule jela pořád rovně," popsal 23letý pilot náročný začátek závodu.

Pořadí na prvním místě se změnilo až po zastávkách v boxech, kdy Red Bull dobře zvolenou strategií vyslal Verstappena do vedení.

Pak se ale Nizozemec nečekaně znovu vydal k mechanikům. Na rozdíl od něj Mercedesy zůstaly na trat. Tým Stříbrných šípů tým věřil, že to je ta správná cesta k vítězství. Už proto, že v boxech jezdci ztratí na francouzské trati kolem třiceti vteřin, což je nejvíc během celé sezony.

Jenže Verstappen byl na čerstvých gumách výrazně rychlejší. Poté, co hladce projel vedle týmového kolegy Sergia Péreze, si brzy "podal" druhého Valtteriho Bottase s velmi zničeným obutím.

Pak začala naháněná na Hamiltona, která vyvrcholila úspěšným předjetím v předposledním kole. "Ve větru, který nás zpočátku trápil, jsme dokázali vůz stabilizovat. Sázka na druhou zastávku v depu se nám vyplatila, ale museli jsme pro to hodně makat," řekl v cíli spokojený vítěz.

Verstappen si k třináctému triumfu v kariéře připsal i bod za nejrychlejší kolo v závodě. V průběžném pořadí má tak před Hamiltonem náskok dvanácti bodů. V Poháru konstruktérů vede Red Bull před Mercedesem.

Diváci v hledišti Velké ceny Francie F1 2021 Diváci v hledišti Velké ceny Francie F1 2021 Foto: Reuters

Red Bull díky svému nizozemskému jezdci poprvé v hybridní éře formule 1 oslavil vítězný hattrick. Za dvojicí Verstappen, Hamilton dojel třetí Pérez, který v závěru překonal Bottase.

V neděli letos poprvé - a teprve podesáté v historii F1 - neodpadl žádný monopost. Do cíle dorazilo všech dvacet startů, které do Grand Prix odstartovaly. Letos také poprvé vyšlo bodově naprázdno Ferrari.

Šampionát pokračuje už v neděli 27. června prvním z dvojice závodů na rakouském Red Bull Ringu.

Verstappen a Hamilton mají před Abú Zabí stejně bodů. Program a výsledky F1 2021 Verstappen a Hamilton mají před Abú Zabí stejně bodů. Program a výsledky F1 2021 Prohlédněte zde
reklama