Hamilton má čtvrtý titul mistra světa formule 1. Stačilo mu k tomu dojet v Mexiku devátý

Radek Vičík Radek Vičík
29. 10. 2017 21:44
Lewis Hamilton má čtvrtý titul šampiona formule 1. Pilot Mercedesu byl mistrem světa byl v roce 2008 v McLarenu, v letech 2014 a 2015 trumfoval už v barvách Stříbrných šípů.
Lewis Hamilton slaví v Mexiku titul šampiona formule 1. V kariéře už počtvrté.
Lewis Hamilton slaví v Mexiku titul šampiona formule 1. V kariéře už počtvrté. | Foto: Reuters

iku vyhrát

Mexiko - Lewis Hamilton se počtvrté stal mistrem světa formule 1. V nedělní Velké  ceně Mexika sice pilot Mercedesu obsadil až deváté místo, ale před závěrečnými dvěma podniky sezony před druhým Sebastianem Vettelem vede o 56 bodů. K mání je totiž už jen 50 bodů.

"Chci poděkovat každému členu našeho týmu. To, co jste v posledních několika letech dokázali, je neuvěřitelné. Jsme vám tak vděčný," rozplýval se Hamilton dojetím krátce po dojezdu mexické Grand Prix.

Závod suverénně vyhrál Max Verstappen v Red Bullu, který si tak dojel měsíc po dvacetinách pro třetí triumf v kariéře. Zbývající místa na stupních vítězů patřila Finům. Druhý dojel Valtteri Bottas s Mercedesem a třetí pilot Ferrari Kimi Räikkönen.

Závod v Mexiku z hlediska boje o titul prakticky rozhodly první tři zatáčky. V nich se dostali do kontaktu Verstappen s Vettelem a pak i Vettel s Hamiltonem.

Kolize Hamiltona a Vettela:

Zatímco mladý Nizozemec v klidu pokračoval v čele závodu, oba rivalové v boji o titul museli do boxů. Hamilton se do něj plazil o dlouhých 20 vteřin déle než Vettel, který si jel pro nové přední křídlo.

V dalším průběhu závodu se pilot Ferrari marně snažil dostat na čelní pozici, která by mu ještě zajistila naději na boj o titul. Brit v Mercedesu tak mohl být během Grand Prix dokonce předjet o celé kolo a i tak mohl v cíli slavit.

V závěru se Vettel prodral na čtvrté místo, ale 12. kole před koncem na svého týmového kolegu Räikkönena ztrácel plných 23 vteřin. A i kdyby mu Fin svoji pozici "pustil" na druhém místě jel "Hamiltonův šítít", Bottas.

A Němcův ortel byl zpečetěn ve chvíli, kdy v samém finiši Grand Prix Hamilton po tvrdém leč férovém souboji zdolal Alonso a byl devátý. To by Vettel musel v Mexiku vyhrát, což už byl výkon z hranice sci-fi.

"Podivné vítězství? Jaké podivné, Lewis je mistrem světa. Ten Sebastianův manévr po startu byl ale divný," komentoval pro televizi SkySports dění v Mexiku nevýkonný šéf Mercedesu Niki Lauda.

Hamilton, jenž byl šampionem už v letech 2008, 2014 a 2015 se stal teprve pátým mužem historie se čtyřmi tituly. Michael Schumacher vyhrál rekordních sedm ročníků, Juan Manuel Fangio byl mistrem světa pětkrát a Alain Prost a Vettel čtyřikrát. Zároveň je už nyní nejúspěšnějším Britem, když za ním umístěný Jackie Stewart vyhrál seriál třikrát.