Raikkönen vystartuje v Monaku z prvního místa, Hamilton vypadl v druhé části kvalifikace

Radek Vičík Radek Vičík
27. 5. 2017 15:06
Kimi Räikkönen vyhrál kvalifikaci v Monaku a na pole position závodu formule 1 se postaví poprvé po devíti letech. V první řadě ho doplní kolega z Ferrari Sebastian Vettel. Jeho rival v boji o titul Lewis Hamilton obsadil až 14. pozici.
Kimi Räikkönen slaví vítěství v kvalifikaci v Monaku.
Kimi Räikkönen slaví vítěství v kvalifikaci v Monaku. | Foto: Reuters

Monako - Úspěchem vozů Ferrari skončila sobotní kvalifikace na Velkou  cenu Monaka formule 1. Pole position si vyjel Kimi Räikkönen před lídrem seriálu Sebastianem Vettelem.  Podle představ se naopak nedařilo konkurenčnímu Mercedesu. Valtteri Bottas sice obsadil třetí pozici, ale Lewis Hamilton byl až čtrnáctý.

"Určitě je to skvělý výsledek. Stát v Monaku na pole position  je výborně. Zítra se budeme snažit vytěžit maximum," uvedl spokojený Fin, který pro svou zemi vybojoval jubilejní 50. vyhranou kvalifikaci.

Sám Räikkönen byl na pole position naposledy v GP Francie 2008 a pro stáj Ferrari to je už 57. kompletní první řada startovního roštu.

Hamilton doplatil na havárii Stoffela Vandoorna v McLarenu v závěru druhé kvalifikace. Brit si stěžoval na špatné chování vozu na trati a snažil se dostat do top 10 posledním rychlým kolem. To ale bylo ukončeno právě nehodou mladíka v McLarenu, po níž byly v šikaně u bazénu vyvěšeny žluté vlajky.

Protože ovšem jiný pilot McLarenu - Jenson Button, jenž zasakuje za Fernanda Alonsa startující za mořem v závodě Indy 500 - přijde na startu o 15 pozic, bude Hamilton stát na 13. místě startovního roštu.

"Trápil jsem se v celé kvalifikaci. Musíme se pořadáně podívat, kde se stala chyba," uvedl trojnásobný mistr světa.

Umístění v sedmé řadě startovního roštu je pro Hamiltona velkou komplikací, protože v Monaku se nedá moc předjíždět. Jezdci Mercedesu tak hrozí, že muž šampionátu Seabastian Vettel navýší svou momentáln¨ě šestibodový náskok.

Belgičan nebyl jediným, kdo v sobotu boural. Už v první část se "seznámil" se svodidly Esteban Ocon ve Force India.

Oconova havárie z první části kvalifikace:

Velká cena Monaka formule 1 startuje v neděli ve 14:00 a závod můžete sledovat v našem online přenosu ZDE. Grand Prix vysílá stanice Sport2, hodinu před startem začíná předzávodní studio.