reklama

Hvězdy jsou si ve formuli 1 rovnější. Teď v Německu jury ulevila pro změnu Hamiltonovi

Fanoušci Lewise Hamiltona mohli v Německu slavit jeho 66. vítězství v kariéře pilota formule 1. Fanoušci Lewise Hamiltona mohli v Německu slavit jeho 66. vítězství v kariéře pilota formule 1. autor: Reuters
Lewis Hamilton sice v Hockeinheimu vyjel z nájezdu do boxů jako smyslů zbavený přes trávu, citelný trest za to ale nepřišel.

Praha, Hockenheim - A už je to tady zase. Do třetice všeho zlého se ve formuli 1 objevily kontroverze ohledně trestů. Tentokrát nebyl v hledáčku pilot Ferrari, ale pozdější vítěz Velké ceny Německa Lewis Hamilton.

Brit v chaotickém závěru, kdy Hockenheim zkrápěl déšť a Sebastian Vettel ronil krokodýlí slzy u Ferrari zapíchnutého ve svodidlech, nejdřív zamířil do boxů, aby se pak přes trávu narychlo vrátil zpět na závodní trať.

"Nevezmou mi ho"

Když Hamilton po závodě kráčel na podvečerní jednání jury, byl si podle španělských novinářů stojících za twitterovým profilem F1Writers jistý, že půjde jen o formalitu: "Nevezmou mi ho. Takové rozhodnutí by přišlo mnohem dřív," citují pilota Mercedesu.

Zřejmě věděl, co říká. Jednání jury, závodníka a šéfů Stříbrných šípů podle výsledného protokolu probíhalo ve vcelku přátelském duchu. Mercedes připustil, že se tam Hamilton motal jako nudle v bandě, leč všechno bylo jako důsledek špatné komunikace a tým to upřímně přiznal.

Za takovou upřímnost - ostatně, co říct jiného, když vás nachytá kamera namontovaná ve vaší vlastní formuli - byla jury milosrdná. Podle rčení "vlk se nažral a koza zůstala celá" byl Hamilton potrestán - ale jen napomenutím.

Bit byl zase Iceman

V té chvíli se tu nabízí analogie s tím, jak byl za totožný prohřešek před dvěma lety potrestán Kimi Räikkönen. Ten dostal roku 2016 v Baku pětivteřinový trest za to, že opustil vjezd do depa poté, v něm byl všemi čtyřmi koly. Tedy v rozporu s řády šampionátu a dost podobně jako v Hockenheimu pilot Mercedesu.

Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Hamilton získal pátý titul. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2018 Prohlédněte zde

Možná si řeknete: "Pět vteřin, co to je?" V případě německé Grand Prix to znamená ztrátu vítězství ve prospěch týmového kolegy Valterriho Bottase a o sedm bodů méně do hodnocení šampionátu. Možná právě těch sedm bodů, které na konci sezony rozhodnou šampionát.

Jistě, Vettel si zaslouží lekci za to, jak zbůhdarma věnoval vítězství svému rivalovi, ale takové zbytečné hrátky s pravidly nejsou hodné úrovně světa formule 1. Už proto, že něco takového tu už nedávno bylo. Nebo si nepamatujete, jak se odlišně postavila jury ke kolizi Vettela s Bottasem ve Francii a Räikkönena s Hamiltonem o týden později v Silverstonu? Tam to bylo taky o pět vteřin v neprospěch Icemana (více čtěte ZDE).

Inu, i v F1 zjevně platí, že jsou sice všichni rovni, ale největší hvězdy jsou si rovnější. Škoda, to vzývanému kouzlu závodů zrovna moc neprospívá.

reklama