reklama

Drama na začátku sezony F1 ovládl Bottas. Double Mercedesu překazil trest

Valtteri Bottas z Mercedesu slaví triumf v GP Rakouska F1 2020 Valtteri Bottas z Mercedesu slaví triumf v GP Rakouska F1 2020 autor: Reuters
Cílem Velké ceny Rakouska formule 1 sice projeli jako první oba piloti Mercedesu, ale na pódium se postavil jen vítězný Valtteri Bottas. Obhájce titulu Lewis Hamilton o svoji pozici přišel kvůli pětivteřinovému trestu za to, že způsobil kolizi.

Na pomyslnou "bednu" se tak postavili Charles Leclerc z Ferrari a pilot McLarenu Lando Norris. Hamilton skončil čtvrtý. Do cíle dojelo jen 11 vozů z dvaceti na startu.

Jezdcům znovu vládl Hamilton a mezi týmy Mercedes. To byla zkrácená sezona F1 Jezdcům znovu vládl Hamilton a mezi týmy Mercedes. To byla zkrácená sezona F1 Prohlédněte zde

"Cítil jsem hodně tlaku. Tři výjezdy safety car byly už vážně hodně. Lewis byl dnes rychlý, ale dokázal jsem to kontrolovat. Nemohl jsem využít všechny obrubníky a občas jsem měl trochu strach," připomněl Bottas problémy se senzorem, které v neděli trápily všechny vozy s motorem Mercedes.

Když ve 14. kole odstoupil ze závodu Max Verstappen se svým Red Bullem, vypadalo to na poklidnou jízdu Mercedesu za double. Jenže velká "úmrtnost" vozů, celkem tři výjezdy safety car a tresty v samém závěru udělaly z Grand Prix velké drama.

Zatímco Bottas a Hamilton jeli po celou dobu na prvních dvou místech, za nimi se pořadí měnilo. Klíčový moment pro utvoření konečného pořadí se odehrál až deset kol před cílem.

Po restartu následujícím třetí výjezd safety car vycítil svoji příležitost Alexander Albon. Pilot druhého Red Bullu zaútočil na Hamiltona. Jenže Brit mu nedal šanci a celá situace skončila kolizí.

Zatímco se Albon dostal do smyku a nakonec musel odstoupit, Hamilton pokračoval dál v závodě. Jenže za celou melu dostal trest pěti vteřin, a navíc dva body do imaginárního řidičského průkazu pilota F1. Také pět vteřin navíc - za překročení povolené rychlosti v boxech - dostal i Sergio Pérez, který také aspiroval na místo v top 3.

Vzhledem k těmto penalizacím se závěr Velké ceny proměnil v matematickou olympiádu a jezdci se snažili zajet jedno rychlejší kolo než druhé. Díky tomu se před Hamiltona dostali Leclerc i Norris. Stáje Ferrari a McLaren tak sdílely stupně vítězů poprvé od GP Brazílie 2012.

Vedle obou vozů Red Bullu skončilo na Red Bull Ringu mimo hru dalších sedm pilotů. Asi nejdivočejším způsobem se závodem rozloučil Kimi Raïkkönen, z jehož Alfy Romeo upadlo přední kolo.

Šampionát pokračuje už příští neděli znovu ve Spielbergu, kde je naplánována Velká cena Štýrska.

Výsledky včetně použitých směsí pneumatik:

reklama