Verstappen je definitivně králem Red Bullu. Vyhrál na něm druhou Grand Prix po sobě

Radek Vičík Radek Vičík
4. 7. 2021 16:28
Max Verstappen v Red Bullu vyhrál během sedmi dní podruhé závod formule 1 na Red Bull Ringu. Po Velké ceně Štýrska opanoval také nedělní Grand Prix Rakouska.
Max Verstappen v Red Bullu jede kolem tribuny s nizozemskými fanoušky ve VC Štýrska formule 1 2021 | Foto: Reuters

K velké radostí tisíců nizozemských fanoušků zvítězil opět suverénně. Před druhým Valtterim Bottasem v Mercedesu měl náskok více než 15 vteřin, a to ještě byl na rozdíl od Fina dvakrát v depu pro nové pneumatiky.

Třetí dojel i přes pětivteřinový trest Lando Norris s McLarenem. Obhájce titulu Lewis Hamilton v dalším Mercedesu po technických problémech obsadil čtvrté místo. Brit tak na Verstappena ztrácí už 32 bodů.

Nizozemec na trati v majetku majitele a hlavního sponzora jeho stáje do puntíku zopakoval spanilou jízdu z předchozího podniku světového šampionátu: po vítězné kvalifikaci vyhrál stylem start-cíl.

"Ať jsme na vůz nasadili jakékoliv pneumatiky, držel jako na kolejích. Jsem docela udiven, jak to dneska šlo. Nečekal jsem, že to půjde tak hladce," prohlásil pilot Red Bullu, který vyhrál 15. Velkou cenu kariéry a třetí v řadě.

Dlouho Verstappena marně stíhal Hamilton. Jenže Brit si o obrubník poškodil svůj Stříbrný šíp a v rámci týmové režie přepustil pozici Bottasovi. Sedminásobný mistr světa pak neodolal útoku Norrise a nakonec se na stupně vítězů nepodíval.

Norris zažil velmi dramatickou Grand Prix. Po startu z první řady se nakonec mírně propadl a za souboj se Sergiem Pérezem v Red Bullu dostal pětivteřinový trest.

Přesto 21letý jezdec dál bojoval a počtvrté v kariéře si vysloužil pódiové umístění.

Ještě dramatičtější závod si "užil" Pérez: Mexičan se dostal dvakrát do kontaktu s Charlesem Leclercem. V obou případech byl ředitelstvím závodu určen za viníka, takže inkasoval dohromady 10 vteřin ke svému času.

Nadšený z Rakouska neodjede ani George Russel, který až v samotném  závěru přišel o desáté místo a tím pádem i o možnost poprvé bodovat za volantem Williamsu.

Šampionát pokračuje 18. července na Silverstonu. Britská trať bude svědkem premiéry bodovaného kvalifikačního sprintu.