Russell sahal po senzaci, kvalifikaci prohrál s Bottasem jen o 26 tisícin

Radek Vičík Radek Vičík
5. 12. 2020 19:09
Valtteri Bottas vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Sáchiru formule 1. George Russella, týmového kolegu z Mercedesu a náhradníka za už jistého mistra světa Lewise Hamiltona porazil jen o 26 tisícin vteřiny.
George Russell v Mercedesu při kvalifikaci na VC Sáchiru formule 1 2020.
George Russell v Mercedesu při kvalifikaci na VC Sáchiru formule 1 2020. | Foto: Reuters

Mladý Brit přišel do Stříbrných šípů místo sedminásobného mistra světa, jenž je v karanténě kvůli pozitivnímu testu na covid-19, na "hostování" z Williamsu. Russell vyhrál oba páteční tréninky a nyní se poprvé v životě postaví do první řady startovního roštu.

"Výsledek mě moc těší. Ale na druhou stranu jsem zklamán, že jsem nedosáhl na pole position. Kdybyste mi před týdnem řekli, že se dnes kvalifikuju druhý, nevěřil bych vám. Zítra to bude divoké. No, uvidíme, co s tím dokážu udělat," uvedl britský pilot, který byl v kvalifikaci zatím nejlépe jedenáctý. Naopak Bottas si dojel pro 16. pole position.

Za dvojicí pilotů Mercedesu se umístili jezdci hned šesti různých stájí: Max Verstappen (Red Bull), Charles Leclerc (Ferrari), Sergio Pérez (Racing Point), Daniil Kvjat (AlphaTauri), Daniel Ricciardo (Renault) a Carlos Sainz junior (McLaren).

V první části kvalifikace vypadli oba nováčci. Jack Aitken ve Williamsu byl klasifikován osmnáctý a Pietro Fittipaldi za volantem Haasu poslední dvacátý. V té druhé se mezi nejlepší desítku nevešel pilot Ferrari Sebastian Vettel. Naopak Russell poprvé v kariéře postoupil do třetí fáze boje o pole position.

V Sáchiru se jede druhý závod během dvou víkendů. Po VC Bahrajnu na klasické trati pořadatelé poprvé pro F1 zvolili velmi rychlý vnější okruh. Jeho tři a půl kilometru vítěz kvalifikace Bottas objel za 53,377 vteřiny.

Velká cena Sáchiru startuje v neděli v 18:10. Grand Prix vysílá stanice Sport2, závodní studio začíná 70 minut před startem.