reklama

Mercedes ukázal další strategické kouzlo, které nasměrovalo Hamiltona k vítězství

Lewis Hamilton v Mercedesu během Velké ceny Španělska. Lewis Hamilton v Mercedesu během Velké ceny Španělska. autor: Reuters
I když byl v boxech dvakrát, zatímco jeho rival jen jednou, dokázal se Lewis Hamilton s Mercedesem dostat znovu do čela Velké ceny Španělska formule 1 před Maxe Verstappena v Red Bullu. Brit tak vyhrál třetí závod v sezoně.

V cíli druhý Verstappen získal aspoň bonusový bod za nejrychlejší kolo. Třetí skončil Valtteri Bottas s Mercedesem. To vše se událo před tisícovkou vylosovaných fanoušků, kteří dostali díky uvolnění opatření proti koronaviru ve Španělsku možnost závod sledovat na tribunách.

V Barceloně triumfoval Hamilton před Verstappenem V Barceloně triumfoval Hamilton před Verstappenem Čtěte zde

"Tvrdá práce v tréninku se nám dnes vyplatila. Tým zvolil opravdu úžasnou strategii. To byl teda den!" radoval se Hamilton po svém šestém triumfu v Barceloně.

Začátek závodu přitom hrál do karty Nizozemce v Red Bullu. Verstappen výborně odstartoval a předjel držitele pole position Hamiltona.

Na tom nezměnilo nic ani vyjetí safety car v rané fázi Grand Prix poté, co Juki Cunoda odstavil svůj vůz AlphaTauri s poškozeným motorem.

Hamilton si zajel pro nové gumy až o pět kol později než Verstappen, a i když byli mechanici Stříbrných šípů rychlejší než ti od Red Bullu, vyjížděl z depa se šestivteřinovou ztrátou.

Brit se brzy dostal za lídra závodu na dosah DRS, dokonce naznačil první útok. V té chvíli ale přišel nečekaný povel: zpátky do boxů Mercedesu. Hamilton dostal od mechaniků novou sadu středních gum.

V té chvíli začala úchvatná stíhací jízda, během níž smazal téměř 24vteřinový Nizozemcův náskok. Jakmile se sedm kol před koncem dostal za Red Bull, Hamilton chladně zaútočil v první zatáčce a ujal se vedení.

"Viděl jsem, jak se ke mně blíží. Když zvolili druhou zastávku v boxech, věděl jsem, že je to konec," prohlásil lakonicky pilot Red Bullu v cíli Grand Prix.

Poté, co přišel o vedení, Verstappen udělal jediný možný logický krok. Zajel si k mechanikům pro nejměkčí směs, aby Hamiltonovi sebral aspoň bod za nejrychlejší kolo. To se mu také povedlo. Přesto na obhájce titul po čtyřech odjetých Velkých cenách ztrácí už 14 bodů.

Hamilton je po Maďarsku novým lídrem. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2021 Hamilton je po Maďarsku novým lídrem. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2021 Prohlédněte zde
reklama