reklama

Bottas vyhrál v Turecku, v F1 slavil triumf po více než roce

Valtteri Bottas v Mercedesu ve Velké ceně Turecka F1 2021 Valtteri Bottas v Mercedesu ve Velké ceně Turecka F1 2021 autor: Reuters
Valtteri Bottas v Mercedesu vyhrál nedělní Velkou cenu Turecka formule 1. Ukončil tak více než roční čekání na triumf v Grand Prix. Naposledy vystoupal na nejvyšší stupínek loni v září v Soči.

"Celý víkend jsem říkal, že náš vůz tu jede skvěle za jakýchkoliv podmínek. Z mého pohledu to byl jeden z nejlepších závodů kariéry," prohlásil Fin v cíli.

Jeho týmový kolega Lewis Hamilton dojel pátý a ztratil vedení v průběžném pořadí MS ve prospěch Maxe Verstappena.

Nizozemec v Red Bullu byl v cíli druhý, v tabulce šampionátu má o šest bodů více. Třetí v Istanbulu byl Sergio Pérez v dalším Red Bullu.

"Dneska to byl velmi těžký závod. Jsem šťastný, že jsem dokázal dojet druhý. V takových podmínkách bylo lehké udělat chybu," prohlásil Verstappen.

V Turecku se jelo na mokré trati, což také ovlivnilo strategii jednotlivých týmů. Prakticky všichni jezdci absolvovali Grand Prix na dvou sadách gum pro vlhký povrch.

Hamilton, který po trestu za výměnu motoru startoval až z 11. pozice, se snažil absolvovat celý závod bez zastávky v boxech, což pro tento případ pravidla umožňují.

Brit neustále přesvědčoval tým, aby ho nechal na trati, jenže v závěru  musel do depa i on. Načež už nedokázal útočit na čtvrtého Charlese Leclerca ve Ferrari. Naopak sám byl rád, že ho nepředjeli dotírající Pierre Gasly s AlphaTauri a Lando Norris za volantem McLarenu.

Proti tomu Hamiltonův týmový kolega Bottas vyhrál bez výrazných problémů a kromě fáze zastávek v boxech byl stále ve vedení. Fin si navíc dojel i pro dodatkový bod za nejrychlejší kolo v závodě.

Znovu výměna v čele, vede Verstappen. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2021 Znovu výměna v čele, vede Verstappen. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2021 Prohlédněte zde
reklama