reklama

Konec rekordních zastávek v boxech F1. Byly prý rychlejší než lidské schopnosti

Sergio Pérez, Red Bull v boxech při VC Štýrska formule 1 2021 Sergio Pérez, Red Bull v boxech při VC Štýrska formule 1 2021 autor: Getty Images/Red Bull Content Pool
Strategie zastávek v boxech patří v současné formuli 1 k těm nejdůležitějším. Mechanici mají ale podle kontroverzního nařízení Mezinárodní automobilové federace FIA při výměně kol zvolnit.

Sundat čtyři kola, dát je stranou, vzít čtyři nová a ta nasadit - to vše pod dvě vteřiny? Zní to jako sci-fi, ale taková je realita současné formule 1.

Verstappen vyhrál první závod na Red Bull Ringu stylem start - cíl Verstappen vyhrál první závod na Red Bull Ringu stylem start - cíl Čtěte zde

Red Bullu se to letos povedlo nejrychleji za 1,93 sekundy v úvodním podniku sezony v Sáchiru. Stejnému týmu patří i absolutní rekord: 1,82 ve Velké ceně Brazílie 2019.

Mechanici mají během desítek hodin tréninků pohyby strojově nacvičené, všichni dostali přesně určené místo a vědí, že byť jen malinká chyba může pilotovi zkazit celý závod. Zmiňovaný Red Bull považuje rychlost svých "pitstopů" za jednu ze zbraní v boji o titul s Mercedesem.

Jenže bleskové výměny kol v depu Grand Prix jsou zástupcům FIA podezřelé a po letní pauze - počínaje Maďarskem - by měly trvat déle. Zdůvodňují to obavou o bezpečnost, protože přílišný spěch může vést k tomu, že na trať se vydá monopost se špatně upevněným kolem.

Techničtí komisaři se podívají "na zoubek" dodržování pravidla o tom, že při uvolňování nebo dotahování matic kol se smí používat nástroje poháněné jen kompresorem nebo kapalným dusíkem.

Dále se bude kontrolovat, jestli jsou jednotlivé úkony prováděny v čase, který je lidský jedinec vůbec schopný zvládnout. FIA už přichází s limity podobnými hranicím pro ulité starty v atletice. Tak třeba mezi utažením matice a signálem k odjezdu z boxového stání musí uplynout minimálně 0,2 vteřiny.

Mechanici týmu F1 Alfa Romeo Mechanici týmu F1 Alfa Romeo Foto: Alfa Romeo Racing Orlen

Jestli za rychlejší zastávku v boxech, než jaká by odpovídala "lidským možnostem", začnou padat tresty, zatím není jasné.

I když se FIA zaklíná bezpečností, od řady týmů přicházejí negativní reakce. "Myslím si, že šéfovat formuli 1 příkazy uprostřed sezony není ta správná cesta. Na přípravu na takové změny máme zimní přestávku," zlobil se šéf týmu Alfa Romeo Frederic Vasseur.

Nadšeni nejsou ani u Red Bullu. "Přitvrzení ze strany FIA může zastávky v depu paradoxně udělat nebezpečnější. Formule 1 vždycky stavěla na inovaci a soutěživosti. Vidět zastávky v depu pod dvě vteřiny je toho důkazem. Měli by nás v tom podporovat, ne nám bránit," rozohnil se šéf stáje Red Bull Racing Christian Horner.

Nejrychlejší zastávky v boxech - sezona 2021

1. Red Bull - Verstappen - Bahrajn 1,93
2. Red Bull - Verstappen - Ázerbájdžán 1,98
3. Red Bull - Verstappen - Portimao 1,98
4. Red Bull - Perez - Bahrajn 2,00
5. Red Bull - Verstappen - Monako 2,02
6. Red Bull - Perez - Francie 2,04
7. Aston Martin - Stroll - Portimao 2,08
8. Williams - Russell - Ázerbájdžán 2,13
9. Alfa Romeo - Räikkönen - Ázerbájdžán 2,13
10. Aston Martin - Stroll - Španělsko 2,16

reklama