Formule 1 • 10. závod • 16:00

F1 živě: Velká cena Británie

Velká cena Británie formule 1 startuje v neděli 18. července v 16:00 hodin našeho času.

Když minulou středu dotlouklo srdce rodáka ze Santa Fe, přišel motoristický svět o další velkou osobnost. Také Carlos Reutemann patřil k éře, kdy boj o úspěch ve formuli 1 byl také bojem o život.

Pilot formule 1 Lando Norris byl při odchodu z finále fotbalového mistrovství Evropy ve Wembley přepaden. Podle prohlášení stáje McLaren lupiči jednadvacetiletému jezdci ukradli hodinky.

Max Verstappen v Red Bullu vyhrál v sobotu v Silverstonu historicky první kvalifikační závod formule 1. Druhý dojel obhájce titulu Lewis Hamilton s Mercedesem.

20. Sergio Pérez Red Bull/Honda - start z boxů

Dostupné směsi pneumatik pro dnešní závod. Podle propočtů expertů Pirelli nás s velkou  pravděpodobností čeká závod s jednou zastávkou v boxech,

Zapomeňte na "typické britské počasí". V Silverstonu je právě 29 stupňů Celsia a na asfaltu se dají smažit vajíčka - 52 stupňů Celsia

19 vozů se vydalo do zaváděcího kola, Péreze čeká start z boxů.

Všichni jezdci kromě Péreze nazuli střední směs, pilot Red Bullu odstartuje na tvrdé směsi.

1.

Závod byl odstartován.

1.

Verstappen uhájil vedení před Hamiltonem Třetí jede Leclerc, čtvrtý Bottas,

1.

Hamilotnovi první pokus o vedení nevyšel.

1.

Další souboj skončil vzájemnou kolizí a Verstappen skončil mimo trať. Hamilton zůstal na trati a předjel ho Leclerc.

1.

Na trať vyjel safety car.

2.

Závod byl přerušen!

2.

Nizozemec je otřesený ale naštěstí bez známek zranění.

2.

Klíčový okamžik začátku dnešního závodu.

2.

Závod byl přerušen kvůli opravě bariéry po nárazu Verstappenova Red Bullu.

2.

Kolize po startu je nyní vyšetřována ředitelstvím závodu.

2.

Šéf Red Bulu Christian Horner se domnívá, že zatáčka byla po celou dobu Verstappenova a tedy jeho pilot měl možnost volby stopy. Jinými slovy, na vině je Hamilton.

Kolize Maxe Verstappena a Lewise Hamiltona v prvním kole VC Británie 2021
Kolize Maxe Verstappena a Lewise Hamiltona v prvním kole VC Británie 2021 | Foto: Reuters
2.

Mercedes se pochopitelně domnívá, že Hamilton byl už před Verstappenem a měl právo volby stopy.

2.

Podle experta Sky Sports a bývalého pilota F1 Karuna Chandhoka nebyl Hamilton v inkriminované zatáčce nikdy před Verstappenem. Kolizi by osobně označil za závodní incident.

2.

Konečně je rozbitý Red Bull naložený na traktoru a snad se brzy začne závodit.

2.

Začíná to být jako ve fotbale, kdy se všichni snaží přesvědčit rozhodčího, aby pískal proti soupeři.

Za závodníky je součástí ředitelství Grand Prix dnes Emanuele Pirro, expilot F1 z let 1989-1991 a pětinásobný vítěz z Le Mans.

Ital Emanuele Pirro (vlevo) uvolňuje místo v kokpitu Audi R10 Marco Wernerovi z Německa. | Foto: Reuters

Místo Verstappenovy havárie je zdá se opravené.

3.

Závod bude pokračovat v 16:42 našeho času.

3.

Piloti už sedí ve svých monopostech a čekají.

3.

Verstappen je i přes těžký náraz podle šéfa Red Bullu Hornera v pořádku.

3.

Závodnicí vyjeli na trať do zaváděcího kola.

3.

Česká nás pevný start s Leclercem na pole position.

4.

Leclerc si udržel vedení před Hamiltonem. Třetí jede Norris, který předjel Bottase.

5.

Po smyku se Vettel propadl až na poslední 19. místo.

5.

Hamilton dostal za způsobení kolize s Verstappenem trest 10 vteřin. Ty si odpyká při povinné zastávce v boxech,

6.

Aktuální pořadí:
3. Norris, McLaren
4. Bottas, Mercedes

7.

Leclerc ujel Hamiltonovi už o 1,5 vteřiny.

7.

7.

Hamilton na informaci o trestu neřekl do týmového rádia ani slovo. Zdá se, že s penalizací počítal.

8.

Hamilton se trochu vzpamatoval a zajel nejrychlejší kolo závodu.

8.

Pérez se proti startu posunul už o sedm pozici, jede na 13. pozici.

10.

Jediným způsobem, jak "vyzrát" na trest, je pro Hamiltona agresivní strategie. Jako třeba zajet do depa teď a nasadit do konce Velké ceny tvrdou směs.

12.

Do cíle chybí stále 41 kol. Hamilton na Leclerca ztrácí 1,8 vteřiny.

14.

Za zmínku stojí i progres Lanceho Strolla, který poskočil o šest míst kupředu.

15.

Leclerc má problémy s motorem, Hamilton se už blíží k hranici použití DRS:

16.

Nejlepší kolo mezi tím uzmul Bottas stíhající třetího Norrise.

16.

Další Leclercův problém a Hamilton je už za zadním spoilerem Monačanova Ferrari.

17.

Leclerc dostává optimistickou zprávu, že jsou jeho problémy vyřešené.

18.

Hamilton s DRS stíhá Ferrari a zajíždí jedno rychlé kolo za druhým.

19.

Leclerc má asi monopost v pořádku, zajel nejrychlejší kolo dne.

21.

zastávky v boxech jsou tu. Ricciardo z pátého místa zajel do depa pro nové gumy.

22.

Norrisova zastávka v boxech trvala plných šest vteřin, což hraje do noty Bottasovi.

23.

Mercedes odpověděl na chybu McLarenu. Bottas se z depa vrátil těsně před Norrisem.

24.

Bottas i Norris hladce předjeli Alonsa, který ještě nebyl v depu.

27.

Závod se nám překulil do druhé poloviny.

28.

Hamilton si dojel pro nové gumy. Počkal si navíc 10 vteřin trestu a na trati je nyní pátý za Norrisem.

29.

Sainz se zasekl v boxech přes 12 vteřin kvůli problémům s vzduchovou pistolí.

30.

Leclerc naštěstí pro něj projel boxy jako nůž máslem a udržel si vedení. Před druhým Bottasem má náskok 6,9 vteřiny.

31.

Mimochodem, zatím poslední trumf Ferrari se datuje do Singapuru, bylo to  22. září  2019

31.

Hamilton je už těsně za Norrisem.

31.

Hamilton předjel Norrisem na stejném místě, kde měl kolizi s Verstappenem, Tentokrát to ovšem bylo čisté.

32.

Hamilton stíhá Bottase, týmového kolegu by měl dojet během dvou kol.

33.

Za předchozími Leclercovými potížemi stála motorová mapa, tedy data, podle nichž se motor řídí v jednotlivých módech.

37.

Bottas se drží před Hamiltonem s náskokem 28 až 3 sekundy.

37.

Bottas je 8,8 za vedoucím Leclercem.

39.

Pérez z devátého místa nasadil střední směs a Mexičan pokračuje v honu za body.  Na to ale musí předjet sedm soupeřů.

40.

Týmová režie je jasná. Bottas dostal informaci, že nemá bojovat s Hamiltonem .

41.

Hamilton zajel nejrychlejší kolo a hlavně předjel Bottase. Jede na druhém místě a stáhl tak Verstappenův náskok v čele virtuálně o 19 bodů,

42.

Hamilton za Leclercem zaostává už jen o 7,5 vteřiny.

42.

Vettel musel odstoupit, monopost zaparkoval v boxech Aston Martinu.

43.

Do konce Grand Prix zbývá posledních deset kol. Oba jezdci v čele jedou, co se dá.

44.

Hamilton jede jako vítr, ztrátu srazil už na 5,5 sekundy.

45.

Další nejrychlejší kolo pro Hamiltona, které znamená rozdíl 3,8 sekundy.

46.

Hamilton už má vedoucí Ferrari na dohled.

48.

Do cíle chybí posledních pět kol.

48.

Vedoucí duo začíná předjíždět pomalejší soupeře.

48.

Hamilton zaostává už jen o 1,8 vteřiny za Leclercem.

49,

Leclerc má náskok už jen vteřinu.

49.

Lecelrc využil ve výjezdu z rychlé zatáčky pomalý Williams a ubránil se.

49.

Hamilton s DRS na cílové rovince do vedení nešel.

50.

Tři kola před cílem další útok Hamiltona. A teď byl úspěšný. Ale málem to skončilo zase kolizí.

51.

Hamilton už mizí z Leclercova dohledu. Dělí je přes dvě vteřiny.

52.

Hamilton vjel do posledního kola.

52.

Lewis Hamilton vyhrál poosmé Velkou cenu Británie formule 1.

Druhý dojel Charles Leclerc a třetí Valtteri Bottas.

Další pořadí na bodech:
6. Sainz, Ferrari
8. Stroll, Aston Martin
9. Ocon, Alpine
10. Cunoda, AlphaTauri

Hamilton dnešním vítězstvím stáhl původní 33bodůvý náskok Verstappen v čele na pouhých osm bodů.

Dnešní online přenos končí. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek neděle!