reklama

F1 nezačne dřív než v červnu a bez Monaka, fotbal v Anglii má stop do konce dubna

Velká cena Monaka se letos nepojede poprvé po 65 letech. Velká cena Monaka se letos nepojede poprvé po 65 letech. autor: McLaren F1 Team
Závod formule 1 v Monaku byl ve čtvrtek zrušen. Velké ceny v Nizozemsku a Španělsku potkal osud předchozích podniků šampionátu a byly odloženy na neurčito. Na vině je celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojené logistické obtíže. Ve stejný den padlo v Anglii rozhodnutí, že všechny tamní fotbalové soutěže nebudou hrát minimálně do 30. dubna.

Šampionát tak podle podle společného vyjádření zástupců formule 1 a Mezinárodní automobilové federace nezačne dřív než 7. června, na kdy je plánována Grand Prix Ázerbájdžánu v Baku.

"Vzhledem k pokračující a nejisté povaze situace kolem koronaviru na celém světě přijali FIA, zástupci formule 1 a tři promotéři toto rozhodnutí. Jeho cílem je zajištění zdraví a bezpečnost členů týmů, dalších účastníků šampionátu a fanoušků. To zůstává naším primární zájem," stojí v prohlášení.

Původně byl na letošní rok plánován 22dílný rekordní kalendář, který se ale postupně hroutí. Úvodník podnik sezony v Austrálii byl zrušen bez náhrady, zatímco po něm původně plánované Velké ceny Bahrajnu, Číny a Vietnamu byly už odloženy dříve.

Grand Prix Monaka měla premiéru v roce 1929 a neuskuteční se poprvé po 65 letech.

Anglie uvidí fotbal nejdříve v květnu

Všechny anglické fotbalové soutěže se kvůli pandemii koronaviru nebudou hrát minimálně do 30. dubna. Ve společném prohlášení o tom ve čtvrtek informovaly anglická asociace, vedení Premier League a druhé ligy. Přerušená sezona se může dohrát i po termínu, kdy měla původně skončit, tedy po 1. červnu.

Fotbal v Anglii se kvůli šíření nemoci COVID-19 stejně jako v dalších evropských zemích zastavil. Poslední utkání Premier League se hrálo v pondělí 9. března. V aktuální sezoně se zatím stihlo necelých 29 z 38 kol a tabulku jasně vede Liverpool.

Anglická asociace společně s vedením lig se jednoznačně vyslovily pro to, aby se ročník dokončil. K dohrání domácích soutěží v jednotlivých zemích by mělo pomoci i úterní odložení evropského šampionátu o rok na příští léto.

reklama