reklama

Nováček F1 Mazepin se kaje za své hříchy, Haas ale narazil s ruskou trikolórou

Nový monopost Haas VF-21 pro sezonu 2021 Nový monopost Haas VF-21 pro sezonu 2021 autor: Uralkali Haas F1 Team
Ruský nováček ve formuli 1 Nikita Mazepin tvrdí, že se už poučil z internetové aféry s videem, na němž v autě osahával modelku. Ale kvůli zbarvení monopostu v ruských barvách má jeho tým Haas další problémy. Světová antidopingová agentura WADA to považuje za porušení zákazu startu ruských sportovců na světových akcích pod svojí vlajkou.

Mazepin, který ve formuli 2 proslul agresivním závodním stylem, dal v prosinci na sociální sítě video, jak se v autě z pozice spolujezdce snaží dívce na zadním sedadle sáhnout na prsa.

Pilot formule 1 v problémech. Na trati ohrožoval soupeře, v autě pak osahával modelku Pilot formule 1 v problémech. Na trati ohrožoval soupeře, v autě pak osahával modelku Čtěte zde

I když tento pubertální výkřik ruský mladík zase rychle smazal, začal už žít svým životem a jezdec sklidil velkou vlnu kritiky. Fanoušci dokonce proti pilotovi, který ještě neodjel jedinou Velkou cenu, sepsali petici, kterou do dnešního dne podepsalo téměř 47 000 lidí.

Mazepin svoji chybu při premiéře nového Haasu uznal. "Jak se na své chování dívám, je jasné. Nejsem na něj pyšný. Nechoval jsem se tak, jak jsem měl. Nedokázal jsem se včas adaptovat na standardy světa formule 1. Přijal jsem ale za zodpovědnost za svůj krok," uvedl 22let Rus.

Skandál na sociálních sítích ovšem není jediným problémem, který rodák z Moskvy svému novému chlebodárci připravil. Haas totiž jako titulárního sponzora představil firmu Mazeponova otce Uralkali a monopost dostal barvu ruské trikolóry.

Je to vlajka, nebo ne?

A to je právě fakt, na který upozorňuje WADA. Ta totiž zakázala ruským sportovcům startovat na světových soutěžích pod vlastní vlajkou. Monoposty Haas jsou ovšem jsou vybarveny v bílé, červené a modré barvě, na předním křídle a na krytu motoru jasně připomíná pruhované provedení ruskou vlajku.

Jenže tento státní symbol nemohou ruští sportovci v důsledku trestu za rozsáhlý dopingový skandál až do konce roku 2022 používat, stejně jako při soutěžích typu mistrovství světa nesmí například znít ruská hymna. Původně čtyřletý trest udělený agenturou WADA v prosinci zkrátil na polovinu Sportovní arbitrážní soud (CAS).

Mezinárodní automobilová federace FIA i představitelé týmu na zájem WADA reagovali ujištěním, že lakování vozů prošlo schvalovacím procesem. "Verdikt sportovní arbitráže CAS nezakazuje používání barev z ruské vlajky," konstatovala FIA.

"Radili jsme se o tom. Samozřejmě nemůžeme ukazovat ruskou vlajku jako ruskou vlajku, ale barvy na autě používat můžeme. Je to sportovec, kdo nesmí používat ruskou vlajku, ne tým. My jsme americký tým," uvedl šéf stáje Günther Steiner. Na jeho obhajobu lze přičíst i fakt, že bílá, červená a modrá jsou zároveň barvami vlajky USA.

reklama