reklama

Verstappena náraz málem rozmáčkl. Hamilton by si zasloužil vyloučit, zní z Red Bullu

Kolize Maxe Verstappena a Lewise Hamiltona v prvním kole VC Británie 2021 Kolize Maxe Verstappena a Lewise Hamiltona v prvním kole VC Británie 2021 autor: Reuters
Kolize v prvním kole nedělní Velké ceny Británie formule 1, při níž Lewis Hamilton poslal Maxe Verstappena mimo trať, vyvolal v týmu Red Bull vlnu emocí.

Už proto, že domácí pilot byl za zavinění kolize potrestán desetisekundovou penalizací, ale i tak vyhrál a výrazně stáhl náskok svého rivala v čele MS.

Vrazil do rivala, dostal desetivteřinový trest, přesto Hamilton slavil domácí triumf Vrazil do rivala, dostal desetivteřinový trest, přesto Hamilton slavil domácí triumf Čtěte zde

Od prvních metrů vypukl v Silverstonu ostrý souboj mezi lídrem šampionátu Verstappenem a jeho pronásledovatelem Hamiltonem. Nizozemec si po startu z pole position držel vedení a domácí jezdec na něj tvrdě útočil.

Až tak tvrdě, že jejich souboj v jedné z rychlých zatáček skončil kontaktem. Zatímco obhájce titulu pokračoval v lehce poškozeném Mercedesu dál, Verstappen si prožil očistec v podobě nárazu oceněného silou 51 G.

Z Red Bullu zbyla kupa trosek a jeho pilot musel na preventivní vyšetření do nemocnice. "Ze všeho nejdřív musím říct, že jsem O.K. Po nárazu 51 G se už cítím lépe," uvedl 23letý pilot v neděli večer na sociálních sítích.

Pak se obul do desetivteřinové penalizace, kterou sedminásobný mistr světa obdržel od ředitelství závodu. "Trest nám nijak nepomůže a neodpovídá nebezpečnému manévru, jaký Lewis (Hamilton) provedl na trati," stěžoval si  Verstappen.

Podle něj byly Britovy oslavy s fanoušky vzhledem k tomu, že jeho soupeř byl stále v nemocnici, projevem neuctivého a nesportovního chování. "Ale jdeme dál," zakončil Verstappen svůj příspěvek.

Potrestejte Hamiltona!

Daleko ostřeji než jejich jezdec se k celé věci postavili šéfové stáje Red Bull. Její mentor Helmut Marko, kdyby mohl, tak snad požene Hamiltona před civilní soud.

To ale není možné, tak pro něj už krátce po bouračce žádal exemplární trest. "Tohle podle normálních sportovních pravidel nemůžete udělat. Nevím, jaký je za to maximální trest, ale tak nebezpečné a bezohledné chování si zaslouží vyloučení ze závodu," rozohnil se Rakušan.

Hamilton se dál přibližuje k Verstappenovi. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2021 Hamilton se dál přibližuje k Verstappenovi. Program, výsledky, profily. Vše o F1 2021 Prohlédněte zde

Konečný trest byl ale druhým nejměkčím, jaký měla jury k dispozici. Mírnější postih je už jen pětivteřinová penalizace. To se samozřejmě nelíbilo bossu Red Bullu Christianu Hornerovi.

"Zatáčka Copse byla stoprocentně Maxova. Jsem tedy stoprocentně přesvědčen, že plná zodpovědnost leží na Hamiltonovi. Byl to od něj zoufalý krok," uvedl Horner

Jeho tým dokonce může po Mezinárodní automobilové federaci požadovat podniknutí dalších kroků proti pilotu Mercedesu. "Asi by to bylo zbytečné, ale podíváme se na to," řekl šéf stáje F1.

Brit se prý nemá za co omlouvat

A co na útoky ze strany Red Bullu říkal Hamilton? V podstatě nic, protože on se v celé kauze považuje za nevinného.

"Podle toho, co jsem viděl v boxech během přerušení závodu, si myslím, že nejsem v pozici se za něco omlouvat. Jsme tu proto, abychom závodili," uvedl Brit.

To, že se jeho rival ocitl v nemocnici, mu ale vadilo. "Slyšel jsem, že Max je v nemocnici a to se mě rozhodně týká. Nikdo z nás nechce, aby se někdo jiný zranil. To není nikdy mým záměrem, takže opravdu doufám, že je v pořádku," řekl Hamilton krátce po dojezdu Grand Prix,

reklama