Hamilton připomněl šílenou jízdu z roku 1979. Villeneuve ale tolik štěstí neměl

Gilles Villeneuve, VC Nizozemska 1979. Youtube.com
Lewis Hamilton vyhrál nedělní Velkou cenu Británie formule 1 i s defektem. Nebylo to ale vůbec poprvé, co se po závodní trati proháněl monopost s třemi "funkčními" koly. Nejdivočejší byl kousek Gillese Villeneuva, z jehož Ferrari v roce 1979 létaly jiskry.

Nechybělo moc a Hamilton v domácí Grand Prix přišel o vítězství. V posledním kole se mu doslova přetrhla namáhaná přední pneumatika. Brit ovšem nezpanikařil a před stíhajícím Maxem Verstappenem dovezl svůj Mercedes na prvním místě.

Je to poslední kolo? Hamiltona hnal do cíle pud sebezáchovy Je to poslední kolo? Hamiltona hnal do cíle pud sebezáchovy Čtěte zde

Něco podobného viděli fanoušci formule 1 už v roce 1979. Tehdy ale chyběl šťastný konec. Gilles Villeneuve se v Zandvoortu vavřínů nedočkal.

Pilot Ferrari se v desátém kole Velké ceny Nizozemska ujal vedení, když předjel Alana Jonese s Williamsem. Od té doby se držel v čele, než mu po 36 kolech Australan předjížděcí manévr vrátil. Jenže pak po pár minutách ukázaly kamery rudý vůz z Maranella na trávě se zničenou levou zadní pneumatikou.

Avšak Villeneuve se nerad vzdával. Bez ohledu na zničené zadní kolo se vrátil na trať a s "tříkolkou", z níž létaly jiskry, pomalu dojel do boxů. Protože měl před sebou skoro celé kolo dlouhé přes čtyři kilometry, devastace monopostu pokračovala.

Poškodil se i přední závěs, takže formule s číslem 12 jela fakticky už jen po dvou kolech. Jedno bylo na řízené nápravě a jedno na poháněné, a to ještě křížem. "Je to zázrak, že vůbec jede," ocenil Kanaďanův heroický výkon komentátor BBC Murray Walker.

Méně nadšený byl konstruktér monopostu Ferrari 312T4. Bezradný Mauro Forghieri obhlédl v depu poničený vůz a jen zakroutil hlavou. Kvůli zničeným závěsům obou náprav pro Villeneuva tento závod skončil.

Byla to škoda, protože z 24 monopostů na startu jich ten srpnový den Grand Prix dokončilo jen sedm. Smolaře z Ferrari mohlo aspoň trošku potěšit snad to, že zajel nejrychlejší kolo závodu.

Infarktový finiš v Silverstonu. Hamilton udržel vedení i s defektem Infarktový finiš v Silverstonu. Hamilton udržel vedení i s defektem Čtěte zde