reklama

Red Bull přijde o dodavatele motorů, Honda po příští sezoně opustí formuli 1

Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně k výročí 70 let F1 Max Verstappen v Red Bullu ve Velké ceně k výročí 70 let F1 autor: Reuters
Automobilka Honda se na konci příští sezony stáhne z formule 1, kde momentálně působí jako dodavatel motorů pro stáje Red Bull a Alpha Tauri.

O rozhodnutí japonského výrobce informoval prezident Hondy Takahiro Hačigo na videokonferenci.

Důvodem jsou podle všeho rostoucí náklady na projekt formule 1. "Automobilový průmysl stojí před velkými výzvami. My jsme se je rozhodli přijmout a ukončíme naše angažmá ve formuli 1 na konci roku 2021. Všechny naše zdroje chceme využít k výzkumu a vývoji budoucích technologií pohonných systémů," oznámil Hačigo.

Honda po krátkém působení v F1 s vlastním továrním týmem (2006-08) se do mistrovství světa vrátila v roce 2015 jako dodavatel motorů pro tým McLaren, s kterým v 80. letech zažila nejúspěšnější období a celkem 44 vítězství.

Obnovená spolupráce ale nebyla úspěšná a původně na deset let naplánované partnerství bylo ukončeno na konci roku 2017. Honda přešla k Toru Rosso (dnešní Alpha Tauri), od roku 2019 dodává motory i Red Bullu a díky Maxi Verstappenovi a Pierru Gaslymu slavila už pět vítězství.

"Chtěli bychom poděkovat týmům Red Bull Racing a Alpha Tauri, že nám pomohly splnit sen a vyhrát ve formuli 1 závody," dodal Hačigo.

reklama