reklama

Zemřel jediný šampion silných motorek a formule 1. Britu Surteesovi bylo 86 let

Sebastian Vettel v rozhovoru s Johnem Surteesem. Sebastian Vettel v rozhovoru s Johnem Surteesem. autor: Reuters
John Surtees dokázal úspěšně proměnit kariéru motocyklového mistra světa ve vítězného pilota formule 1. Na dvou kolech vyhrál sedm titulů světového šampiona, světu F1 vládl v roce 1964.

Londýn - Ve věku 83 let v pátek zemřel John Surtees, jediný závodník, který se stal mistrem světa silničních motocyklů i formule 1.

Britský pilot začal po druhé světové válce svoji kariéru na motocyklech a v letech 1958 až 1960 získal celkem sedm titulů mistrů světa. Čtyři z toho v nejprestižnější třídě do 500 ccm tři v kubatuře do 350 ccm.

Číslo 17 je zpět. Abraham ukázal světu novou motorku, na níž bude bojovat s hvězdami MotoGP Číslo 17 je zpět. Abraham ukázal světu novou motorku, na níž bude bojovat s hvězdami MotoGP Prohlédněte zde

Roku 1960, kdy mu bylo 26 let, přesedlal z motocyklu do světa závodních monopostů. Hned v premiérové sezoně vybojoval v Lotusu druhé místo v britské Grand Prix.

O tři roky později si jej vyhlédl Ezo Ferrari a pro tým z Maranella nejdřív získal své premiérové vítěství vítězství ve Velké ceně Německa, načež se roku 1964 stal mistrem světa. V té samé sezoně byl ve Ferrari také třetí ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.

Ve formuli 1 Surtees závodil až do roku 1970, vyhrál celkem šest Grand Prix, dalších osm přidal v nemistrovských závodech. Ty jezdil dokonce ještě o dva roky déle.

Následovníkem slavného jména měl být syn Henry, který se ale před osmi lety zabil v závodě Formule 2 na Brands Hatch.

reklama