reklama

Komentář: Matematika podle Ferrari. 37 mínus 36 není jedna, ale druhé místo

Zastávky v boxech proběhly v neděli u Ferrari bez problémů, ale jejich načasování znamenlao pro Sebastian Vettela ztrátu vedení v Grand Prix. Zastávky v boxech proběhly v neděli u Ferrari bez problémů, ale jejich načasování znamenlao pro Sebastian Vettela ztrátu vedení v Grand Prix. autor: Scuderia Ferrari
Špatně zvolená strategie zastávek v boxech připravila Sebastiana Vettela v konečném důsledku o triumf v Grand Prix Španělska. V boxech týmu z Maranella střídají dobré dny se zbytečnými chybami.

Barcelona, Praha - Trpět Sebastian Vettel stihomamem, mohl byt snadno dojít k názoru, že po něm někdo jde. A to dokonce jeho vlastní tým Ferrari.

Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Sezona formule 1 skončila. Projděte si kompletní výsledky a pořadí Prohlédněte zde

Těch chyb ve strategii už bylo nějak moc. Před rokem ho úvodní v Grand Prix sezony chyba v boxech připravila o téměř jasné vítězství. Špatná kalkulace znamenala ztrátu pohodlného náskoku a následně i první pozice také v neděli ve Velké ceně Španělska.  

K tomu ještě stačí přidat extrémně konzervativní strategii v Soči a rázem je tu obraz chaosu v řízení rudého týmu v Maranella.

Jedna chyba zastíní dobré tahy

Ovšem žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Ferrari mělo letos i strategicky velmi dobré dny. Jenže minela z Barcelony to dobré rázem zastínila. Proč?

Protože poslat svého jezdce do boxů v plném závodu až po skončení fáze virtuálního safety car, když si už si jeho největší rival v klidu dojel pro nové gumy, to je fatální omyl.  

Také se promítl do průběhu závodu a stál Vettela když ne jisté vítězství, tak aspoň obrovskou šanci prolomit barcelonskou tradici, že držitel pole position také vítězí v Grand Prix.

Nejslavnější fanoušek Ferrari sotva chodí do školy. Jeho pláč dojal i šéfy formule 1 Nejslavnější fanoušek Ferrari sotva chodí do školy. Jeho pláč dojal i šéfy formule 1 Čtěte zde

Jenže pozdní povolání pro nové gumy (Lewis Hamilton je měnil v 36. kole a Vettel o osudný okruh později) znamenalo okamžitou ztrátu pracně vybudovaného šestivteřinového náskoku a následně i předjetí od rozjetého Mercedesu.

Bitva na ostří nože

Je otázkou, jestli by Hamilton neslavil díky specifické volbě směsí pneumatik vítězství i tak, ale minimálně by Brit neměl tolik času na útok na soupeře ve Ferrari.

Sám Vettel vzal výsledek závodu v Barceloně sportovně. "Nejdůležitější je, že jsme dokázali držet s Mercedesem krok a bojovat spolu. Tým je ve výborně formě, ale když chceme být před nimi, musíme se ještě zlepšit," uvedl současný lídr světového šampionátu.

Jestli se to Ferrari povede, uvidí fanoušci už příští víkend, kdy se v ulicích Monte Carla jede legendární Velká cena Monaka.

reklama